Nasza szkapa - motywy

Motyw rodziny

W noweli Nasza szkapa przedstawiono tragiczną sytuacje rodziny Mostowiaków. Rodzice, zamiast opiekować się dziećmi, muszą pokonywać przerastające ich problemy: chorobę matki, bezrobocie ojca.

Pieniądze zdobyte ze sprzedaży sprzętów domowych przeznaczane są na wizyty lekarza i lekarstwa dla matki. Niestety rozwoju choroby nie udaje się powstrzymać i kobieta umiera. Po sprzedaży szkapy ojciec z synami zostają bez środków do życia.

Opisana w utworze walka męża o życie i zdrowie żony jest wzruszająca, jednak niszczy uczucia rodzinne. Walka o przetrwanie pozbawia dzieci miłości ich rodziców.

Motyw dziecka

Dzieciństwo jest okresem życia człowieka kojarzonym z beztroską, zabawą, miłością rodziców. Konopnicka opisuje dzieci wychowujące się w biednej rodzinie. Felek, Wicek i Piotruś pozbawieni są rodzicielskiej miłości. Potrzebę rodzinnego ciepła zaspokajają, darząc bezgraniczną miłością stara szkapę.

Dzieci postrzegają świat inaczej niż dorośli. Wielu rzeczy nie rozumieją. Tragedią jest dla chłopców nie śmierć matki, ale sprzedaż konia. Dzieci cieszą się na widok sprzedanej dorożkarzowi szkapy, które pojawia się, by zawieźć trumnę na cmentarz.

Konopnicka ukazała dzieci, które nie zaznały miłości, serdeczności. Obawia się, jak będzie wyglądało ich przyszłe życie.