Kierunki studiów - budownictwo

Trwa rekrutacja na studia 2016. Niektórzy z tegorocznych maturzystów już wiedzą, co będą studiować od października. Ci, którzy lubią matematykę, mają wyobraźnię przestrzenną, chcą projektować i konstruować ogromne (lub nieco mniejsze) mosty, wieżowce czy hale z pewnością zdecydowali się na budownictwo. Czy są to łatwe studia? Podpowiadamy i sprawdzamy, czy uda im się znaleźć pracę w zawodzie.

Rekrutacja na studia 2016. Budownictwo - charakterystyka kierunku

Studia są prowadzone przez uczelnie publiczne i prywatne w trybie dziennym i zaocznym. Są to studia inżynierskie. Studenci zgodnie przyznają, że najwięcej problemów sprawia im pierwszy rok. Muszą przyzwyczaić się do innego rytmu pracy, w końcu studiowanie różni się od nauki w szkole. Pierwszoroczni muszą też przyswoić naprawdę dużą dawkę wiedzy teoretycznej.

W trakcie studiów przyszli inżynierowie mają wiele zajęć w laboratoriach, gdzie badają i obserwują zachowanie materiałów i konstrukcji w różnych warunkach. Uczą się także wyliczania i rysowania projektów. Osobne zajęcia dotyczą obsługi urządzeń pomiarowych i precyzyjnego dokonywania pomiarów. Matematyka na budownictwie jest dla wielu studentów prawdziwym wyzwaniem, jednak bez niej ani rusz.

Chcesz projektować infrastrukturę? Widzisz się w kasku i z planami budowy w dłoni? Zostań inżynierem budownictwa. Na tych uczelniach możesz studiować BUDOWNICTWO!

Studia 2016. Specjalności na budownictwie

Samo budownictwo to studia dość ogólne. Dopiero wybór konkretnej specjalności decyduje o tym, czym w przyszłości zajmie się absolwent i w jakiej dziedzinie będzie ekspertem. Dziedziny te są zazwyczaj dość wąskie, a najlepsi specjaliści wysoko cenieni i dobrze opłacani.

Specjalizacji do wyboru jest wiele. Decydując się na konkretną uczelnię warto sprawdzić, które specjalności oferuje. Niektóre z nich to: mosty i budowle podziemne, geotechnika, drogi i autostrady, teoria konstrukcji, inżynieria drogowo-kolejowa, budowle i systemy odwodnień i nawodnień czy infrastruktura transportu lotniczego.

Kierunki studiów: budownictwo. Perspektywy na rynku pracy

Rynek pracy dla absolwentów budownictwa niedawno nieco się skurczył. Jednak ze względu na stale dopływające do Polski unijne dotacje i konieczność modernizacji infrastruktury sytuacja poprawia się. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na inżynierów budownictwa w najbliższych latach będzie rosnąć.

Jeśli absolwent budownictwa chce prowadzić samodzielnie prace budowlane, musi zdać odpowiedni egzamin. Organizuje go Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Jeszcze więcej pracy wymaga zdobycie kwalifikacji do projektowania konstrukcji budowlanych. W tym celu należy odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów, a następnie roczną praktykę na budowie. Dopiero po praktyce można podejść do egzaminu.

Absolwenci budownictwa mogą pracować w różnych miejscach. Zazwyczaj o charakterze pracy decyduje to, jaką specjalizację realizowali w trakcie studiów. Mogą szukać zatrudnienia w nadzorze budowlanym, przy produkcji materiałów budowlanych lub w przedsiębiorstwach wykonawczych. Specjaliści z zakresu budownictwa znajdą też pracę w administracji samorządowej lub państwowej.

Studia 2016. Progi punktowe na budownictwie

Jeszcze w 2011 r. na AGH o jedno miejsce na budownictwie ubiegało się niemal 12 osób. Obecnie liczba ta jest zdecydowanie mniejsza. W 2014 na AGH na jedno miejsce przypadło nieco ponad 4 chętnych. Na Politechnice Białostockiej w 2014 roku o jedno miejsce ubiegało się 2,5 chętnych.

Chcesz projektować infrastrukturę? Widzisz się w kasku i z planami budowy w dłoni? Zostań inżynierem budownictwa. Na tych uczelniach możesz studiować BUDOWNICTWO!

Rekrutacja na studia 2016. Budownictwo czyli trust me, I'm an engineer

O studentach budownictwa krążą legendy. Dotyczą one zarówno ich studenckiego życia, jak i wykonywanej przez nich pracy. Wiele powtarzanych anegdot mówi o tym, że studenci tego kierunku preferują bardziej rozrywkowy styl życia i studiowania. Nic dziwnego - ogrom nauki i godziny spędzone nad projektami i wyliczeniami trzeba jakoś odreagować.

Podobne opinie krążą także o inżynierach budownictwa, którzy swoją pracę nie zawsze wykonują szczególnie precyzyjnie. Internet pełen jest nagrań czy zdjęć prezentujących inżynieryjne porażki. Najbardziej znana anegdota to: "- kierowniku, ja trzymam ścianę, pan idzie po pieniądze". Z rzeczywistością ma to jednak niewiele wspólnego. Polscy inżynierowie cieszą się opinią ekspertów na całym świecie. Nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia poza granicami Polski. Jest to efekt tego, że kształcenie na kierunku budownictwo na polskich uczelniach stoi na wysokim poziomie.

Więcej o: