Kierunki studiów - automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to młody kierunek, obecny w ofercie dydaktycznej polskich uczelni od niedawna. Jako nowość cieszy się dużym zainteresowaniem. Kandydaci na studia liczą, że w przyszłości łatwiej będzie im znaleźć pracę w dziedzinie, w której nie ma wielu specjalistów. Czy tak jest faktycznie?

Studia 2016. Automatyka i robotyka - czyli co?

Automatyka i robotyka to kierunek kształcący specjalistów, którzy w przyszłości zajmą się tworzeniem nowoczesnych technologii w wielu dziedzinach. Studia na AiRze, jak w skrócie nazywają studenci ten kierunek, to studia interdyscyplinarne. Łączą wiedzę z zakresu informatyki, mechaniki, teorii sterowania, elektroniki, telekomunikacji i wielu innych.

Ta dziedzina zajmuje się i teorią, i praktyką. Oznacza to, że studenci muszą zdobyć wiedzę podręcznikową, którą później wykorzystają przy tworzeniu różnych urządzeń. Automatycy potrafią zaprojektować, instalować i eksploatować różnego rodzaju systemy czy stanowiska produkcyjne oparte na pracy robotów. Takie systemy wykorzystywane są szczególnie w przemyśle, np. w fabrykach samochodowych, zbrojeniowych, przy tworzeniu urządzeń medycznych itp.

Chcesz tworzyć i programować roboty? A może projektować linie produkcyjne? Automatyka i robotyka to kierunek dla ciebie! Sprawdź, gdzie możesz studiować AUTOMATYKĘ I ROBOTYKĘ!

Kierunki studiów: automatyka i robotyka. Tylko dla tęgich głów

AiR to jeden z trudniejszych kierunków. Maturzyści, którzy poważnie myślą o tych studiach powinni być gotowi na dużo pracy. Potrzebna będzie bardzo dobrze zdana matura z matematyki i fizyki. Na niektórych uczelniach fizyka na maturze nie jest obowiązkowa. Można zastąpić ją biologią, chemią lub informatyką.

Przygotowania do egzaminu maturalnego to jednak dopiero początek nauki. W trakcie studiów należy zaliczyć wiele trudnych egzaminów, także praktycznych. Samo przyswojenie wiedzy nie wystarczy. Automatycy muszą umieć kreatywnie ją wykorzystać, by tworzyć nowe technologie i znajdować innowacyjne rozwiązania. Potrzebne będą: zdolność do nieszablonowego myślenia i dociekliwość oraz umiejętność precyzyjnej analizy tworzonych systemów.

Rekrutacja na studia 2016. Automatyka i robotyka - jak się studiuje?

Automatyka i robotyka to studia inżynierskie, prowadzone głównie na politechnikach. Większość uczelni oferuje także studia magisterskie. Do grupy przedmiotów ogólnych należą np.: elektronika, energoelektronika, automatyka, metrologia czy technika cyfrowa i mikroprocesorowa. Nie brakuje zajęć praktycznych.

W zależności od uczelni studenci mają do wyboru kilka specjalizacji. Politechnika Krakowska oferuje cztery: mechatronika, sterowanie i monitoring maszyn i urządzeń, technologie informacyjne w systemach produkcyjnych oraz automatyzacja systemów wytwarzania. Politechnika Białostocka ma w swojej ofercie dwie specjalności: roboty mobilne oraz automatyzacja i informatyzacja procesów.

Studia 2016: automatyka i robotyka. Praca dla absolwentów

Absolwent automatyki i robotyki ma wiele umiejętności. Potrafi projektować układy sterowania, dokonywać pomiarów i wykorzystywać je do budowy systemów. Umie też tworzyć algorytmy, które sterują robotami. Może integrować ze sobą działanie kilku lub kilkunastu robotów, tworząc w ten sposób całe linie produkcyjne.

Jego umiejętności są dość uniwersalne i przydatne w wielu miejscach. Absolwent AiRu może podjąć pracę w ośrodkach badawczych, które projektują i wdrażają nowe technologie. Dla specjalistów w tej dziedzinie na pewno znajdzie się miejsce w wielu gałęziach przemysłu. Mogą też liczyć na pełnienie kierowniczych funkcji.

Chcesz tworzyć i programować roboty? A może projektować linie produkcyjne? Automatyka i robotyka to kierunek dla ciebie! Sprawdź, gdzie możesz studiować AUTOMATYKĘ I ROBOTYKĘ!

Kierunki studiów. Automatyka i robotyka - przyszłość dziedziny

Biorąc pod uwagę kierunek, w którym zmierza rozwój najnowszych technologii, absolwenci automatyki i robotyki nie będą mogli narzekać na brak zajęcia. Automatyzacja powoli wkracza w niemal każdą dziedzinę ludzkiego życia. Pole do tworzenia innowacji jest ogromne. Dobrzy specjaliści będą mogli szukać pracy na całym świecie i w prawie każdej branży - od przedsiębiorstw produkujących samochody po agencje kosmiczne.

Więcej o: