Kierunki studiów - administracja

Rekrutacja na studia za jakiś czas się zakończy i dowiemy się, kto będzie studiował na wymarzonym kierunku, a kto będzie się musiał zadowolić drugą opcją. Studia 2016 na administracji mogą być ciekawym wyborem dla osób zainteresowanych organizowaniem i zarządzaniem. Jak studiuje się na administracji?

Rekrutacja na studia 2016: dla kogo jest administracja?

Administracja to działalność organizatorska realizowana przy pomocy urzędników, którzy nadzorują szeroki zakres spraw o charakterze publicznym. Studia te są dla osób, które posiadają umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów z ludźmi i wiedzą jak z nimi współpracować. Przyszli urzędnicy muszą też być niezwykle uważni. Będą musieli się stosować do określonych wytycznych dotyczących dokumentacji i wydawania decyzji. Dobry urzędnik musi być również spostrzegawczy, przyda się to podczas kontroli składanych przez klientów wniosków.

Interesuje cię praca w sektorze publicznym? Wiesz, jak dobrze współpracować z ludźmi? Odnajdziesz się w administracji! Sprawdź, gdzie możesz studiować ADMINISTRACJĘ

Kierunki studiów 2016, administracja: jak wysokie są progi?

Administracja nie jest tak popularna jak chociażby prawo, więc zdecydowanie łatwiej się na nią dostać. Zależnie od uczelni progi mogą wynosić od 35 do 105 punktów. Na większości uczelni jest to jednak około 50 punktów.

Studia i rekrutacja 2016: profil absolwenta administracji

Absolwenci administracji posiadają wiedzę z zakresu ustroju i kompetencji administracji. W trakcie studiów zdobywają wiedzę z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, oraz szkolą się z technik negocjacji. Student administracji poznaje też mechanizmy tworzenia i egzekwowania przepisów prawnych. Uczy się analizować podstawowe zjawiska ekonomiczne i procesy społeczno-gospodarcze. Poznaje także zasady organizacji i zarządzania w podmiotach gospodarczych.

Rekrutacja na studia 2016: ciekawe specjalizacje

Urzędnicy muszą też być przygotowani do pracy w określonym miejscu. Mało kto zna się zarówno na administracji szpitali, jak i finansów publicznych. Dlatego specjalizacje na kierunku administracja są niezwykle szczegółowe. Dostępne studentom specjalizacje to np. integracja europejska czy administracja służb ochrony porządku publicznego. Inne specjalizacje to BHP, zamówienia publiczne i prawo pracy. Przed rozpoczęciem studiów na danej uczelni, warto się przekonać jakie specjalizacje są tam realizowane.

Interesuje cię praca w sektorze publicznym? Wiesz, jak dobrze współpracować z ludźmi? Odnajdziesz się w administracji! Sprawdź, gdzie możesz studiować ADMINISTRACJĘ

Kierunki studiów i rekrutacja, administracja: gdzie można znaleźć zatrudnienie?

Program studiów przygotowuje absolwentów do pracy w administracji rządowej i samorządowej, oraz organizacjach międzynarodowych. Działy administracyjne i prawne przedsiębiorstw też chętnie zatrudniają absolwentów tego kierunku. Studia na kierunku administracja pozwalają poznać realia i prawodawstwo unijne oraz opanować nowoczesne systemy informatyczne. Dzięki tym cechom dobry urzędnik jest na wagę złota.

Więcej o: