Studia stacjonarne, studia niestacjonarne. Czym się różnią? Które lepiej wybrać?

Studia stacjonarne czy studia niestacjonarne? Wielu przyszłych studentów zastanawia się, który tryb studiowania wybrać, i który przyniesie im więcej korzyści. Jak wyglądają studia stacjonarne, a jak studia niestacjonarne? Na które lepiej się zdecydować?

Studia stacjonarne - nauka od poniedziałku do piątku

Studia stacjonarne to inaczej studia dzienne. Są prowadzone bezpłatnie, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, przeważnie w godzinach rannych i wczesnopopołudniowych.

Studia niestacjonarne - nauka tylko w weekendy

Studia niestacjonarne to innymi słowy studia zaoczne. Za taki rodzaj studiowania trzeba już uiszczać cykliczną opłatę w formie czesnego. Zajęcia odbywają się w formie weekendowych zjazdów, przeważnie co drugi tydzień. Nauka trwa wtedy cały dzień, od rana do wieczora.

Studia stacjonarne a niestacjonarne: jak wyglądają zajęcia?

Na studiach stacjonarnych uczysz się wszystkiego na spokojnie. Wykładowca może w zasadzie bez pośpiechu przekazać ci całą niezbędną wiedzę.

Studia niestacjonarne wiążą się z większym nakładem pracy własnej, jeśli chodzi o przyswajanie wiedzy. Słuchacze studiów niestacjonarnych dostają raczej tylko wskazówki i ogólne zarysowanie problemu - reszty muszą nauczyć się sami i znaleźć odpowiedzi do pewnych problemów w podręcznikach.

Studia stacjonarne i niestacjonarne: różnice w poziomie - które studia dają więcej?

Wciąż krąży opinia, że studia zaoczne oferują zdecydowanie niższy poziom nauczania, niż studia dzienne, a słuchacze studiów zaocznych wynoszą z zajęć nieporównywalnie mniej wiedzy, niż studenci uczęszczający na zajęcia w trybie dziennym. Nic bardziej mylnego.

Zarówno ilość materiału jak i poziom zajęć na studiach niestacjonarnych niczym nie odbiega od studiów stacjonarnych. Różnica jest tylko w czasie - słuchacze studiów zaocznych w dwa dni opanowują ten sam materiał, który ich koledzy ze studiów dziennych przyswajają przez cały tydzień.

Studia stacjonarne: dla kogo są przeznaczone?

Studia stacjonarne to najlepsza opcja dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają naukę. To idealna propozycja dla osób, które chcą i mogą spędzać całe dnie na uczelni, na wykładach i ćwiczeniach.

Studia niestacjonarne: kiedy lepiej na nie postawić?

Studia niestacjonarne to dobre rozwiązanie dla tych kandydatów, którzy chcą łączyć naukę z innymi aktywnościami, np. z pracą. Należy jednak pamiętać, że jest to opcja dla osób zorganizowanych, potrafiących pracować systematycznie i gotowych na poświęcenie wolnych weekendów.

Więcej o: