Eiji Tsuburaya - "ojciec Godzilli". Kim jest bohater gry Google Doodle?

Eiji Tsuburaya, gdyby jeszcze żył, ukończyłby dziś 114 lat. Google Doodle postanowiło uhonorować jego dokonania dając nam możliwość zagrania w grę przypominającą nam o twórczości Eiji Tsuburayago. Zagraj w grę Google Doodle i sprawdź, czy mógłbyś zostać filmowcem!

Eiji Tsuburaya - kręta droga kariery

Eiji Tsuburaya nie miał łatwego dzieciństwa. Jego matka zmarła, kiedy miał zaledwie trzy lata, a ojciec pojechał pracować do Chin. Tsuburaya był więc wychowywany przez wujka i babcię. Młodego Eiji'ego fascynowała awiacja i samoloty. Uwielbiał składać modele samolotów i chciał nawet zapisać się do szkoły lotniczej. Fakt jej zamknięcia udaremnił jego plany. Tsuburaya ukończył więc szkołę handlu i zaczął pracować dla działu badawczo-rozwojowego, produkującej zabawki, firmy Utsumi. Podczas jednej z imprez biznesowych Eiji Tsuburaya poznał jednak reżysera Edamasę, który zaproponował mu pracę kamerzysty.

Eiji Tsuburaya - ekspert od efektów specjalnych

Eiji Tsuburaya zakochał się w pracy z kamerą. Przez kolejne lata pracował jako jeden z kamerzystów przy produkcji wielu filmów, m.in. niezwykle znanym w Japonii "A page of madness" Kunigasy. W 1926 roku Tsuburaya zaczął pracować na pełny etat dla Shochiku Kyoto Studios. Tam zaczął rozwijać innowacyjne techniki filmowania i rozpoczął pracę na efektami specjalnymi.

Przez kolejne lata Eiji Tsuburaya pracował dla różnych firm i zyskał pewną renomę. Obejrzał też "King Konga", film który tak go zafascynował, że zaczął marzyć o stworzeniu podobnego potwora. Przez kolejne lata Eiji Tsuburaya zdobywał opinię speca od efektów specjalnych. W czasie drugiej wojny światowej Tsuburaya porzucił pracę w rozrywce i zajął się nagrywaniem filmów propagandowych.

Gra Google DoodleGra Google Doodle Google Fot. Google

Eiji Tsuburaya - bez niego nie byłoby "Godzilli"

Przez swój udział w wojnie Eiji Tsuburaya miał problemy ze znalezieniem pracy, jednak w 1950 zatrudniło go studio Toho, dając mu własny departament. Tsuburaya miał się zajmować efektami specjalnymi. Zaledwie cztery lata później w współpracy z reżyserem Hondą stworzył "Godzillę", czyli chyba najbardziej rozpoznawalnego potwora na całym świecie. Jego oryginalny sposób nagrywania i innowacyjne pomysły są wykorzystywane nawet dziś. Sukces "Godzilli" był tak duży, że studio Toho i Eiji Tsuburaya postanowili skupić się na tworzeniu filmów science-fiction.

Eiji Tsuburaya - znany na całym świecie

Eiji zdobył już światową sławę dzięki "Godzilli". Jednak to jego autorski projekt "Ultraman", jest uważany za jego największe dzieło i sprawił, że stał się rozpoznawalny na całym świecie. "Ultraman" był tak popularny, że puszczano go nawet za granicą. Tym samym stał się pierwszym japońskim serialem telewizyjnym emitowanym poza Japonią. Nowe serie "Ultramana" tworzone są do dziś.

Eiji Tsuburaya - gra wyszukiwarki Google [GOOGLE DOODLE]

Z okazji 114. urodzin artysty Google stworzyło grę, która pozwala nam wcielić się w rolę reżysera filmu science-fiction. Możemy ubierać aktorów, niszczyć budynki i sprawdzić się w roli eksperta od efektów specjalnych.

Więcej o: