Debata prezydencka 2020. Kim jest Waldemar Witkowski? Program, postulaty, partia

Wybory prezydenckie 2020. Waldemar Witkowski w czerwcu zarejestrował swój komitet wyborczy i zebrał 100 tysięcy podpisów poparcia. Tym samym polityk stał się 11. kandydatem w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Kim jest Waldemar Witkowski i jaki jest jego program wyborczy?

Waldemar Witkowski urodził się w 1953 roku w Poznaniu. To polski polityk i działacz spółdzielczy, a także były wicewojewoda wielkopolski. Od 2006 roku jest przewodniczącym Unii Pracy, a o urząd prezydenta ubiega się po raz pierwszy. Kształcił się na Politechnice Poznańskiej, kończąc studia z wyróżnieniem. Pracował jako nauczyciel akademicki, a później jako prezes zarządu spółdzielni.

Wybory prezydenckie 2020. Waldemar Witkowski - program wyborczy i postulaty

Na oficjalnej stronie Waldemara Witkowskiego wypisane są trzy główne postulaty: człowiek ważniejszy od kapitału, środowisko ważniejsze od biznesu oraz Unia Europejska ważniejsza dla Polski niż zamorskie kraje.

Kandydat jest też założycielem Unii Pracy, która prezentuje szerszy program. Ugrupowanie to opowiada się m.in. za:

  • ujednoliceniem składek ZUS i uproszczeniem rozliczeń,
  • likwidacją KRUS przez przyłączenie do ZUS i utworzeniem jednolitej organizacji rentowo-emerytalnej,
  • wprowadzeniem ulg podatkowych dla firm inwestujących w Polsce,
  • dopłatami do każdego nowego zatrudnionego pracownika w wysokości 50 proc. składki ZUS,
  • zwiększeniem nakładów na opiekę zdrowotną do minimum 8-9 proc. PKB,
  • wykorzystywaniem instytucji referendum w sprawach ważnych dla Polaków,
  • likwidacją połowy utworzonych po 1989 roku służb specjalnych,
  • za wsparciem inicjatywy "Przedszkole dla każdego dziecka",
  • powrotem do szkół gabinetów dentystycznych i pielęgniarskich,
  • powołaniem Rady Społecznego Porozumienia na Rzecz Szkoły, która uniemożliwiłaby reformowanie edukacji przez każdą kolejną kadencję sejmową,
  • utworzeniem Polskiej Rady Kultury, która opiniowałaby działania podejmowane przez Ministerstwo Kultury,
  • powołaniem Polskiej Rady Naukowo-Gospodarczej stworzonej z przedstawicieli nauki, która tworzyłaby strategie ważne dla nauki i gospodarki dla Polski.

Waldemar Witkowski - działalność polityczna i partia

Waldemar Witkowski startuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku z poparciem Unii Pracy. Kandydatowi udało się zebrać podpisy dopiero w czerwcu (w maju nie miał wymaganych 100 tysięcy podpisów).

Kandydat w latach 1976-1990 był członkiem PZPR. Od 1992 roku przyłączył się do rad wojewódzkich Unii Pracy. Od 2006 roku jest przewodniczącym tego ugrupowania. Był też pierwszym wicewojewodą wielkopolskim, a w 2006, 2010 i 2014 roku był wybierany na radnego sejmiku wielkopolskiego z list Lewicy.

W 2011, 2015 i 2019 roku bezskutecznie startował w wyborach do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego z poparciem partii lewicowych (SLD, Zjednoczonej Lewicy i Lewicy Razem).

Za dotychczasową działalność został odznaczony: Złotym (1999), Srebrnym (1994) i Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką "Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego", odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012 rok).

Zobacz wideo Kto powinien zapłacić za przygotowania do wyborów korespondencyjnych?
Więcej o: