W uchwale przyjętej w środę Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydata na prezydenta RP Waldemara Witkowskiego. Jak uzasadniała PKW, pełnomocnik wyborczy komitetu złożył tego samego dnia jedynie nieco ponad 5,5 tys. podpisów. Miały być one uzupełnieniem podpisów złożonych przed 10 maja (część z nich została wówczas zakwestionowana przez PKW, przez co komitet nie osiągnął wymaganej liczby 100 tys.).
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w uchwale, że do środy 10 czerwca do godz. 16.15 komitet powinien był złożyć co najmniej 100 tys. podpisów, a nie je uzupełniać, ze względu na to, że kandydat nie został zarejestrowany przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja.
"Tak więc nie ma podstaw prawnych do odstąpienia od konieczności dołączenia do zgłoszenia kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wykazu co najmniej 100000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że przepisy ustawy nie dają podstaw do uznania podpisów zebranych w związku z wyborami zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. jako podpisy popierające kandydata w wyborach zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r." - stwierdziła PKW.
Waldemar Witkowski złożył skargę na tę uchwałę do Sądu Najwyższego, który w piątek ją uwzględnił. Według sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Witkowski spełnił konstytucyjny wymóg zebrania 100 tys. podpisów.
Nie ma przy tym znaczenia, że część podpisów poparcia została złożona w związku z wyborami wyznaczonymi na 10 maja 2020 r., a część - z wyborami wyznaczonymi na 28 czerwca 2020 r. Istotne jest, że kandydat wykazał się łącznie poparciem ponad 100 000 obywateli. Uwzględnienie przez Sąd Najwyższy skargi na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej oznacza konieczność niezwłocznej rejestracji kandydata przez PKW
- czytamy w komunikacie Sądu Najwyższego. Jednocześnie SN oddalił skargi trzech innych kandydatów: Leszka Samborskiego, Sławomira Grzywy i Piotra Stanisława Bakuna.
Waldemar Witkowski jest przewodniczącym Unii Pracy. W latach 2001-2005 był wicewojewodą wielkopolskim. W latach 2010-2018 był radnym sejmiku z listy SLD. Kilkukrotnie kandydował w wyborach do Sejmu, bezskutecznie ubiegał się również o mandat senatora i europosła.
W piątek Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała pełną listę kandydatów w wyborach prezydenckich. W tym gronie znaleźli się: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.