Debata prezydencka 2020. Kim jest Robert Biedroń - program, postulaty, partia

Debata prezydencka 2020. Robert Biedroń jest jednym z kandydatów na urząd prezydenta w nadchodzących wyborach 2020. Jakie przygotował postulaty? Jak brzmią założenia jego programu jako kandydata na prezydenta?

Debata prezydencka 2020. Robert Biedroń: informacje ogólne

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie. Kształcił się w Technikum Hotelarskim w Ustrzykach Dolnych, a następnie rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Później rozpoczął studia na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, których jednak nie ukończył. Z powodzeniem ukończył jednak Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W przestrzeni publicznej Biedroń znany jest jako polityk, samorządowiec, publicysta oraz działacz na rzecz środowiska LGBT. W maju 2001 roku wziął udział w pierwszej w Polsce paradzie równości, zaś cztery miesiące później założył ogólnopolską organizację pozarządową o nazwie Kampania Przeciw Homofobii (KPH), w której przez osiem następnych lat pełnił funkcję prezesa. W 2009 roku został prezesem Instytutu Podkarpackiego, którego celem jest wsparcie rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych.

Swoją działalność polityczną Biedroń rozpoczął w 2011 roku, kiedy to otrzymał mandat Posła na Sejm RP z ramienia Ruchu Palikota. W grudniu 2014 roku został wybrany prezydentem Słupska, którym był do listopada 2018 roku. Trzy miesiące później oficjalnie powołał do życia partię Wiosna, z której ramienia udało mu się zdobyć mandat europosła w wyborach do europarlamentu. Jego ugrupowanie utworzyło z SLD i Lewicą Razem koalicję, która w wyborach parlamentarnych wprowadziła do Sejmu 19 posłów.

Debata prezydencka 2020. Robert Biedroń: wiek, partner, dzieci

44-letni Biedroń jest gejem. Jego partnerem życiowym jest Krzysztof Śmiszek, prawnik, poseł na Sejm IX kadencji, startujący z listy SLD.

Debata prezydencka 2020. Robert Biedroń: program wyborczy

Robert Biedroń został wystawiony jako kandydat do wyborów prezydenckich wspólnie przez Zjednoczony Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewicę Razem i Wiosnę. Wśród najważniejszych założeń jego programu można wymienić:

  • wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej na poziomie 1600 złotych netto; w dalszym etapie wysokość świadczenia będzie rosła wraz ze wzrostem płacy minimalnej;
  • dofinansowanie opieki zdrowotnej - na poziomie 7,2% PKB;
  • reforma polityki lekowej - żaden lek na receptę nie będzie droższy niż 5 złotych, a dodatkowo dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli bezpłatne medykamenty;
  • powszechny program budowy tanich mieszkań na wynajem;
  • regularne zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego składającej się z wszystkich partii, a także byłych premierów i prezydentów;
  • przygotowanie strategii "Bezpieczna Polska 2020” i stworzenie Centrum Rozwoju Wojska Polskiego, jako ośrodka badawczego, pracującego nad technologiami dla Wojska Polskiego;
  • odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości;
  • praca nad zmianami w kwestiach energetyki w Polsce.
Zobacz wideo Robert Biedroń gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.06)
Więcej o: