Robert Biedroń

Robert Biedroń

Robert Biedroń

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie na Podkarpaciu. Jest polskim politykiem, działaczem na rzecz osób LGBT+. Robert Biedroń skończył studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jest założycielem organizacji pozarządowej Kampania Przeciw Homofobii. Polityczne związany z lewicą: SdRP, SLD i Ruchem Palikota. Od 2011 do 2014 roku sprawował funkcję posła (z ramienia Ruchu Palikota).

W życiu publicznym Robert Biedroń nie ukrywa swojej orientacji seksualnej - głośno mówi o tym, że jest gejem i ma wieloletniego partnera.

Robert Biedroń od 2014 roku jest prezydentem Słupska. Kiedy ogłosił swoją kandydaturę, początkowo zarzucano mu, że nie ma żadnych związków z tym miastem i nie zna problemów mieszkańców. Robert Biedroń przedstawiał to jednak jako swoją zaletę, mówiąc o kumoterstwie i nepotyzmie poprzedniego prezydenta Słupska. Wygrał w drugiej turze wyborów, w czasie której starł się z posłem PO Zbigniewem Konwińskim. Biedroń otrzymał wówczas 57,08 proc. głosów.

W 2018 roku Robert Biedroń ogłosił, że nie będzie starał się o reelekcję w wyborach samorządowych zaplanowanych na jesień. Poparł swoją współpracowniczkę Krystynę Danilecką-Wojewódzką. Biedroń zapowiedział powrót do ogólnopolskiej polityki.

Robert Biedroń

Więcej o:

Robert Biedroń