Tęczowy Piątek w szkołach. Uczniowie uczą się tolerancji, MEN zachęca do sprzątania grobów

W polskich szkołach rozpoczął się Tęczowy Piątek - edukacyjna akcja organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, która ma na celu okazanie wsparcia młodzieży LGBT. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poparło akcji i przygotowało na ten sam dzień własną, w ramach której zachęca uczniów do wspólnego sprzątania grobów.
Zobacz wideo

Rozpoczął się Tęczowy Piątek. To akcja organizowana od 2016 roku przez Kampanię Przeciwko Homofobii. Szkoły biorące w niej udział przeprowadzą lekcje wychowawcze poświęcone tematowi różnorodności i tolerancji. Pojawią się też w nich charakterystyczne plakaty, a uczniowie w ramach solidarności ze społecznością LGBT przychodzą ubrani w tęczowych kolorach. 

W tym roku KPH nie prowadzi listy szkół, które biorą udział w akcji. Upublicznienia tej informacji domagało się Ordo Iuris. Organizatorzy podkreślają, że "o tym, w jaki sposób społeczność szkolna będzie świętować ten dzień, zadecydują uczniowie i uczennice wraz z kadrą nauczycielką i rodzicami". Zaznaczają jednocześnie, że Tęczowy Piątek to szkolne święto, które ma na celu okazanie wsparcia młodzieży LGBT i zwiększenie świadomości uczniów oraz nauczycieli w zakresie walki z dyskryminacją. Z danych KPH wynika, że blisko 70 proc. nieheteroseksualnych nastolatków staje się ofiarami przemocy.

Tęczowy Piątek w szkołach. MEN ma "kontrakcję" - sprzątanie grobów

"Drogie uczennice i uczniowie życzymy Wam, aby ten piątek był dla Was niezapomniany - pełen uśmiechu, radości i zrozumienia. I pamiętajcie, to jesteście jesteście jest OK! Stańcie dzisiaj razem z nami po stronie młodzieży!" - napisała Kampania Przeciwko Homofobii, inaugurując akcję w piątek rano. 

"W szkole wszyscy powinni czuć się bezpiecznie. Młodzież #LGBTQ jest szczególnie narażona na odrzucenie i przemoc psychiczną i fizyczną – dlatego potrzebujemy dni takich jak ten" - podkreśli przedstawiciele partii Razem.

Akcję KPH poparł też m.in. wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej. "Nie dajcie się zastraszyć. Nikomu! Stójmy po stronie młodzieży. Każdy jest inny. Każdy ma prawo być sobą. I ma prawo być w szkole i w życiu bezpiecznym i szczęśliwym!" - napisał.

Akcja Tęczowy Piątek - podobnie jak w latach ubiegłych - nie spotkała się z przychylnością konserwatywnych środowisk i rządu. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skrytykował Rzecznika Praw Obywatelskiej Adama Bodnara za poparcie akcji i podkreślił, że "szkoła musi być wolna od ideologii, która skrywa się za tolerancją". Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśliło, że Tęczowy Piątek "nie może się wydarzyć bez zgody i wiedzy rodziców". MEN na 25 października przygotowało też dla szkół kontrpropozycję - zachęca uczniów do sprzątania grobów w ramach akcji "Szkoła Pamięta". 

Są szkoły, w których odbywają się obie akcje - zarówno Tęczowy Piątek, jak i akcja MEN-u. Jedną z nich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku, której dyrekcja umożliwiła uczniom dział w obu akcjach. - Nasze dzieci są mądre, same potrafią wyważyć, co jest dla nich dobre, a szkoła szanuje wszystkich - mówił na antenie TVN 24 dyrektor placówki. 
 

Więcej o:
Komentarze (169)
Tęczowy Piątek w szkołach. Uczniowie uczą się tolerancji, MEN zagania do sprzątania grobów
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 30 razy 14

  Pokazanie uczniom człowieka w drugim człowieku powinno być obowiązkiem nauczyciela. A władze wszelkie powinny dać szkołom zielone światło. Póki co u nas co druga szkoła szczyci się znakiem "Szkoła bez przemocy", a tej przemocy coraz wi ecej. Bo gej, bo rudy, bo nie ma markowego plecaka i smartfon jakiś słabiutki.... Religia, która w założeniu ma krzewić miłość do bliźniego robi wszystko, żeby podziały utrwalać. Bez szans, że pójdzie w lepszą stronę, nie przy tych władzach. A dyrektorzy zachowawczo, byle się nie narazić proboszczowi, kuratorowi...

 • polakadam

  Oceniono 11 razy 11

  Gdy pod koniec sierpnia kard. Krajewski przyjechał do Polski na pielgrzymkę, odciął się od Jędraszewskiego. Mówił wówczas, że osoby LGBT „są Kościołem, czy to się komuś podoba, czy nie (...). Za nich też umarł Jezus. Trzeba ich otoczyć szacunkiem i trzeba być z nimi. Teraz rodzi się pytanie: kto z nas z nimi jest? Bo jak rodzą się takie napięcia, a nas tam nie ma, to rodzą się wynaturzenia. My mamy być”.

 • antropoid

  Oceniono 17 razy 9

  CAŁY PiS - sra na groby, a innym każe sprzątać :)

 • pawelmacha

  Oceniono 25 razy 9

  Najwięcej mają do powiedzenia Ci co nie mają swoich dzieci. Pewnie sami się boją o swoją orientacje. To nie chodzi o to żeby kogoś zachęcać do czegoś, wręcz przeciwnie im coś jest bardziej spowszedniałe tym mniej kusi.

 • remo29

  Oceniono 14 razy 8

  Hehe, ależ pisiej trollowni wylazło, pozdrówcie zapłakane kuzynki z ministerstwa.

 • tom_aszek

  Oceniono 24 razy 8

  "Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poparło akcji i przygotowało na ten sam dzień własną, w ramach której zachęca uczniów do wspólnego sprzątania grobów. "

  Ale rozumiem, że tylko groby heteroseksualistów mają być sprzątane? Za posprzątanie grobu geja czy lesbijki obniżenie oceny ze sprawowania, czy tak, panie (wice)ministrze?

  A poważniej: "indoktrynacja wypad ze szkół" = "lekcje religii wypad ze szkół"!

 • bigark

  Oceniono 11 razy 7

  I ta skrzywdzona młodzież ma sprzątać grób ks. Jankowskiego, a nie kler + Kaczyński?

 • opiniamoja

  Oceniono 7 razy 7

  men to niech się zajmie podstawą programową, która jest do naprawy, tylko niech zlecą tą specjalistom

 • starczypl

  Oceniono 15 razy 7

  To jawne odciąganie dzieci od księży. Przez takie akcje nie siadają już tak chętnie na kolanach proboszczowi. A fe! A jak takie dziecko lgnie i się naprasza, to co ma ksiądz zrobić, nie wydymac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX