Tęczowy Piątek w szkołach. Uczniowie uczą się tolerancji, MEN zachęca do sprzątania grobów

W polskich szkołach rozpoczął się Tęczowy Piątek - edukacyjna akcja organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, która ma na celu okazanie wsparcia młodzieży LGBT. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie poparło akcji i przygotowało na ten sam dzień własną, w ramach której zachęca uczniów do wspólnego sprzątania grobów.
Zobacz wideo

Rozpoczął się Tęczowy Piątek. To akcja organizowana od 2016 roku przez Kampanię Przeciwko Homofobii. Szkoły biorące w niej udział przeprowadzą lekcje wychowawcze poświęcone tematowi różnorodności i tolerancji. Pojawią się też w nich charakterystyczne plakaty, a uczniowie w ramach solidarności ze społecznością LGBT przychodzą ubrani w tęczowych kolorach. 

W tym roku KPH nie prowadzi listy szkół, które biorą udział w akcji. Upublicznienia tej informacji domagało się Ordo Iuris. Organizatorzy podkreślają, że "o tym, w jaki sposób społeczność szkolna będzie świętować ten dzień, zadecydują uczniowie i uczennice wraz z kadrą nauczycielką i rodzicami". Zaznaczają jednocześnie, że Tęczowy Piątek to szkolne święto, które ma na celu okazanie wsparcia młodzieży LGBT i zwiększenie świadomości uczniów oraz nauczycieli w zakresie walki z dyskryminacją. Z danych KPH wynika, że blisko 70 proc. nieheteroseksualnych nastolatków staje się ofiarami przemocy.

Tęczowy Piątek w szkołach. MEN ma "kontrakcję" - sprzątanie grobów

"Drogie uczennice i uczniowie życzymy Wam, aby ten piątek był dla Was niezapomniany - pełen uśmiechu, radości i zrozumienia. I pamiętajcie, to jesteście jesteście jest OK! Stańcie dzisiaj razem z nami po stronie młodzieży!" - napisała Kampania Przeciwko Homofobii, inaugurując akcję w piątek rano. 

"W szkole wszyscy powinni czuć się bezpiecznie. Młodzież #LGBTQ jest szczególnie narażona na odrzucenie i przemoc psychiczną i fizyczną – dlatego potrzebujemy dni takich jak ten" - podkreśli przedstawiciele partii Razem.

Akcję KPH poparł też m.in. wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej. "Nie dajcie się zastraszyć. Nikomu! Stójmy po stronie młodzieży. Każdy jest inny. Każdy ma prawo być sobą. I ma prawo być w szkole i w życiu bezpiecznym i szczęśliwym!" - napisał.

Akcja Tęczowy Piątek - podobnie jak w latach ubiegłych - nie spotkała się z przychylnością konserwatywnych środowisk i rządu. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skrytykował Rzecznika Praw Obywatelskiej Adama Bodnara za poparcie akcji i podkreślił, że "szkoła musi być wolna od ideologii, która skrywa się za tolerancją". Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśliło, że Tęczowy Piątek "nie może się wydarzyć bez zgody i wiedzy rodziców". MEN na 25 października przygotowało też dla szkół kontrpropozycję - zachęca uczniów do sprzątania grobów w ramach akcji "Szkoła Pamięta". 

Są szkoły, w których odbywają się obie akcje - zarówno Tęczowy Piątek, jak i akcja MEN-u. Jedną z nich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku, której dyrekcja umożliwiła uczniom dział w obu akcjach. - Nasze dzieci są mądre, same potrafią wyważyć, co jest dla nich dobre, a szkoła szanuje wszystkich - mówił na antenie TVN 24 dyrektor placówki. 
 

Więcej o: