Wybory prezydenckie 2020. Marek Jakubiak - program, postulaty, partia

Wybory prezydenckie 2020. Marek Jakubiak to jeden z kandydatów do objęcia urzędu prezydenta w 2020 roku. Przedstawiamy szczegóły jego programu wyborczego.

Wybory 2020. Marek Jakubiak: biografia

Marek Jakubiak jest jednym z kandydatów na urząd prezydenta RP w wyborach mających się odbyć w 2020 roku. Urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył Szkołę Chorążych w Dęblinie na kierunku eksploatacja statków powietrznych na wydziale lotnictwa, a także policealne studium zawodowe na kierunku organizacja pracy kulturalno-oświatowej.

Początki jego kariery zawodowej związane są z wojskiem. Został on żołnierzem Sił Zbrojnych PRL, a następnie Wojska Polskiego. Po zakończeniu służby w armii Jakubiak rozpoczął działalność jako przedsiębiorca. Obecnie znany jest jako właściciel zakładu piwowarskiego, który stopniowo rozbudowywał jednocząc lokalne browary regionalne. 

Jego zaangażowanie w politykę zaowocowało otrzymaniem mandatu posła na Sejm RP w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Dostał się do sejmu z ramienia Kukiz'15, ale także przy poparciu Ruchu Narodowego. Jego działalność w tym czasie to m.in.:

  • pełnienie funkcji wiceprzewodniczącego klubu poselskiego Kukiz’15, aż do października 2017;
  • w 2018 roku objęcie stanowiska wiceprzewodniczącego komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT.

W wyborach samorządowych w 2018 roku Kukiz’15 wystawiła Marka Jakubiaka jako kandydata na prezydenta stolicy. W głosowaniu uzyskał jednak dopiero 4 wynik.

2.11.2018 opuścił klub poselski Kukiz’15 w wyniku czego został posłem niezrzeszonym. Po odejściu  Marek Jakubiak powołał Federację dla Rzeczypospolitej, z którą dołączył do Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, wspólnie startując w wyborach do europarlamentu. Konfederacja nie zdołała jednak przekroczyć progu wyborczego.

Marek Jakubiak ubiegał się również o mandat posła na Sejm kolejnej kadencji w 2019 roku. Wystartował wówczas z listy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - niestety bez powodzenia.

Marek Jakubiak - wiek, żona, dzieci

Prywatnie 61-letni Marek Jakubiak ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, a także jedno dziecko z drugiego związku z Irminą Ochenkowską.

Marek JakubiakMarek Jakubiak Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Wybory prezydenckie 2020. Marek Jakubiak: program wyborczy kandydata

W kwietniu 2020 Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Marka Jakubiaka jako kandydata na urząd prezydenta RP. Było to sporym zaskoczeniem, gdyż kandydatura ta pojawiła się niemal w ostatnim momencie. Stąd też podejrzenia co do list poparcia dla kandydata, które szczególnie dobitnie w swoich wypowiedziach artykułował Roman Giertych. Mimo tych wątpliwości, Jakubiak pozostaje oficjalnie kandydatem na urząd. Program wyborczy Jakubiaka skupia się m.in. na:

  • wzmocnieniu roli prezydenta poprzez oddanie mu kompetencji dotyczących zarządzania armią i polityką zagraniczną;
  • obligatoryjnym referendum;
  • e-votingu;
  • ustaleniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 minimalnych pensji;
  • reformie sądownictwa, w tym ustanowienia urzędu sędziego pokoju.

W przeciwieństwie do innych kandydatów program Marka Jakubiaka nie jest szeroko rozpowszechniony. Wiadomo jednak, że w związku z panującą sytuacją epidemiczną kandydat zgłaszał problemy ze zbieraniem podpisów i prowadzeniem efektywnej kampanii.

Zobacz wideo Rozmowa z Markiem Jakubiakiem
Więcej o: