Paweł Kukiz nazwał PiS "tępawą, arogancką mafią", a teraz startuje z jej list. "Poświęciłem twarz"

Paweł Kukiz startuje w najbliższych wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej powołał ruch polityczny Kukiz'15. Zanim jednak zajął się polityką, był liderem znanego zespołu rockowego Piersi, epizodycznie grał też w filmach. Co jeszcze warto wiedzieć o kandydacie partii rządzącej?

Paweł Kukiz jako kandydat na posła z ramienia PiS-u zajmuje pierwsze miejsce na liście w okręgu wyborczym nr 21 w Opolu. Politycznie udziela się od 2005 roku, wcześniej zajmował się głównie muzyką.

Zobacz wideo Paweł Kukiz. Mówi o sobie oszołom, homofob... Trudno się nie zgodzić [Puszka polityczna]

Paweł Kukiz kandydatem PiS w wyborach. Co wiadomo o założycielu Kukiz’15?

Paweł Kukiz urodził się 24 czerwca 1963 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Od 1991 ma żonę Małgorzatę. Wspólnie para doczekała się trzech córek. Jest wnukiem Mariana Kukiza, przodownika Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, który został zamordowany w 1941 roku przez NKWD we Lwowie. Posiada średnie wykształcenie. Studiował administrację na Uniwersytecie Wrocławskim oraz prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nie ukończył żadnego z tych kierunków.

 W latach 1984-2013 Kukiz był wokalistą zespołu Piersi. Natomiast wcześniej występował z zespołami CDN, Hak, Aya RL. Był też wokalistą zespołu Emigranci od 1989 do 1993 roku. Nagrał również płytę z Janem Borysewiczem i Maciejem Maleńczukiem, a w 2014 roku wydał własny album "Zakazane piosenki".

Paweł Kukiz jako polityk. Startuje z PiS-em w wyborach

Kariera polityczna Pawła Kukiza rozpoczęła się w 2005 roku. Wspierał wówczas kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej.  Natomiast w 2014 r. w wyborach samorządowych z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców został radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Rok później startował w wyborach prezydenckich, w których zajął trzecie miejsce. Ostatecznie został jednak posłem na Sejm VIII kadencji. Był też inicjatorem powstania komitetu wyborczego Kukiz’15, który powołał po wyborach prezydenckich. Następnie stał się klubem poselskim w Sejmie VII kadencji. Jednym z jego największych postulatów było wprowadzenie JOW-ów, czyli Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

W 2019 roku Kukiz’15 wystartował w wyborach do Sejmu z list PSL w ramach Koalicji Polskiej. Uzyskał wówczas reelekcję w okręgu opolskim, po czym został przewodniczącym Koalicji Polskiej. W 2020 roku poinformował o stworzeniu partii politycznej K'15. W grudniu 2020 roku wraz z innymi posłani Kukiz'15 stał się posłem niezrzeszonym, natomiast w 2021 roku został przewodniczącym nowego koła poselskiego Kukiz’15 - Demokracja Bezpośrednia. W maju tego samego roku popisał porozumienie programowe w imieniu swojej partii z Prawem i Sprawiedliwością. 11 stycznia partia Kukiz'15 została wyrejestrowana. Następnie, w sierpniu 2023 roku Kukiz został liderem listy wyborczej PiS w okręgu opolskim.

Przypomnijmy, niegdyś Paweł Kukiz nazywał PiS "tępawą, arogancką mafią", jednak teraz twierdzi, że zdecydował się współpracować z ugrupowaniem, ponieważ głosi ważne dla niego postulaty. Mowa m.in. o zmianie ordynacji wyborczej na model mieszany, wprowadzenia sędziów pokoju czy dnia referendalnego. Kukiz twierdził, że wystartował w wyborach z ramienia PiS w "imię korzystnych dla Polskich rozwiązań" i "poświęcił swoją twarz" - o czym pisaliśmy w Gazeta.pl

W 2021 roku o polityku znowu zrobiło się głośno za sprawą głosowania dotyczącego "lex TVN". Wówczas Kukiz wraz z przedstawicielami PiS i dwoma politykami Kukiz'15 zagłosowali za ustawą. Zarzucono mu wtedy, że poparł PiS w zamian za jakieś korzyści.

Więcej o: