Krystyna Pawłowicz naraziła na lincz transpłciową uczennicę. Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zamierza wszcząć śledztwa w sprawie Krystyny Pawłowicz. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego na Twitterze ujawniła dane transpłciowej uczennicy, narażając ją na lincz i skrytykowała tolerancyjne, pełne wsparcia zachowanie szkoły, do której dziecko uczęszcza.

Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie "czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego" - czytamy w piśmie, które opublikowała w środę posłanka KO Marzena Okła-Drewnowicz.

Zobacz wideo Uzgodnienie płci w Polsce. Bodnar: Politycy mają wyrzut sumienia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zdecydowała: Nie będzie śledztwa w sprawie Krystyny Pawłowicz

"Pamiętacie, jak pani Pawłowicz ujawniła dane transpłciowego dziecka? Jak wywołała lincz? Właśnie dostałam ODMOWĘ wszczęcia przez prokuraturę postępowania w tej sprawie. 'Święte krowy' dostały licencję na szczucie" - napisała w środę na Twitterze Marzena Okła-Drewnowicz, która złożyła zawiadomienie do prokuratury.

DLOKRPride Month - czyli Miesiąc Dumy. Co oznacza i skąd wziął się ten zwyczaj?

Przypominamy, że zawiadomienie, które złożyła posłanka Okła-Drewnowicz, dotyczyło narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia osoby nieletniej po tym, jak Krystyna Pawłowicz ujawniła za pośrednictwem Twittera dane dotyczące seksualności tej osoby.

Krystyna Pawłowicz za pomocą mediów społecznościowych mogła doprowadzić do linczu transpłciowej uczennicy

"Dyrektor Szkoły (...) doprowadziła do podjęcia przez Radę Pedagogiczną uchwały zobowiązującej nauczycieli, by zwracali się do 10-letniego ucznia, chłopca, per Agnieszka, jak chcieli rodzice. Dane aktów stanu cywilnych zlekceważono" - napisała na początku kwietnia na Twitterze Krystyna Pawłowicz. Tym samym, podając nazwę szkoły i miasta, wyraźnie dała możliwość identyfikacji transpłciowej uczennicy, narażając ją na lincz. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego publicznie skrytykowała przejaw tolerancji w opisanej szkole i wsparcie, które dziecko otrzymało.

zdj.ilustracyjneGUS. Spis powszechny dopuszcza małżeństwa jednopłciowe

"Władze szkoły, ale także miasta są i będą otwarte na potrzeby każdego ucznia, także uczniów transpłciowych" - poinformował burmistrz miasta, w którym znajduje się szkoła. "Fatalnie się stało, że osoba z kręgu władzy, zajmująca eksponowane stanowisko, mająca oddziaływanie na opinię publiczną, wyraża swój pogląd w formie hejtu i stygmatyzacji dziecka, które już i tak poprzez sytuację, w której się znajduje, ma wystarczającą ilość problemów na głowie" - mówił burmistrz. Jego zdaniem, gdyby Pawłowicz nie nagłośniła tej sprawy w mediach społecznościowych, dziecko spokojnie skończyłoby szkołę, teraz natomiast nie wiadomo, co może się wydarzyć.

Gdzie szukać pomocy? Lista kontaktów

Przypominamy, gdzie można uzyskać darmowe wsparcie psychologiczne:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatny, czynny 7 dni w tygodniu, całodobowo, tel. 116 111, więcej informacji >>>
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", bezpłatne, czynne 7 dni w tygodniu, całodobowo, tel. 800 12 00 02, niebieskalinia@niebieskalinia.info, więcej informacji >>>
  • Lambda Warszawa, Telefon Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich, bezpłatny, czynny od poniedziałku do piątku, 18:00-21:00, tel. 22 628 52 22, poradnictwo@lambdawarszawa.org, więcej informacji >>>
  • Pomoc psychologiczna Kultury Równości, darmowe wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne i seksuologiczne (do 3 spotkań), więcej informacji >>>
  • Więcej kontaktów: Darmowe kontakty pomocowe, opieka psychologiczna i grupy wsparcia, mnw.org.pl/pomoc >>>
Więcej o: