GUS. Polacy żyją krócej w zdrowiu. Krótsza jest też ogólna długość życia

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, z którego wynika, że skraca się długość życia Polaków w pełnym zdrowiu. W 2020 roku średnie trwanie życia w zdrowiu wyniosło 59,2 roku dla mężczyzn oraz 63,1 roku dla kobiet. Skróceniu uległa też przeciętna długość trwania życia.

W środę 8 grudnia na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pojawił się raport dotyczący trwania życia Polaków w 2020 roku. Z danych wynika, że Polacy krócej żyli w zdrowiu oraz krócej żyli w ogóle. Jak długo żyją Polacy w zdrowiu?

Zobacz wideo Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

GUS. Jak długo w zdrowiu żyją Polacy? 

"W 2020 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 59,2 roku dla mężczyzn i 63,1 roku dla kobiet, oznacza to spadek w stosunku do roku poprzedniego odpowiednio o 0,5 i 0,2 roku. Redukcja ta w głównej mierze była związana ze skróceniem się przeciętnego trwania życia" - czytamy na stronie GUS

Zgodnie z opublikowanymi danymi kobiety przeciętnie żyły w zdrowiu dłużej od mężczyzn o 3,9 roku. Różnica ta jest jednak zmienna na przestrzeni życia. W momencie narodzin przewidywana różnica życia w zdrowiu wynosi aż o 8,1 roku na korzyść kobiet. U osób w wieku 50 lat zmniejsza się do 2,3 roku, natomiast w przypadku osób 65-letnich jest to już tylko 1 rok różnicy. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na poziomie województw spadek życia w zdrowiu Polaków i Polek jest zróżnicowany. Największy spadek, bo aż 0,7 roku dla mężczyzn, odnotowano w woj. dolnośląskim, małopolskim, opolskim, śląskim oraz świętokrzyskim. W przypadku kobiet (również spadek o 0,7 roku) najgorzej wypadło woj. podkarpackie, na drugim miejscu (spadek o 0,6 roku) znalazły się woj. lubelskie oraz podlaskie. 

W niektórych regionach stwierdzono nawet wydłużenie życia w zdrowiu, ale jedynie w przypadku kobiet. "Dla kobiet wzrosło w województwach małopolskim (wzrost o 0,2 roku), śląskim (wzrost o 0,3 roku), świętokrzyskim (wzrost o 0,1 roku), wielkopolskim (wzrost o 0,4 roku) oraz zachodniopomorskim (wzrost o 0,6 roku)" - czytamy w raporcie GUS

Z danych za 2020 rok wynika też, że współczynnik oczekiwanych lat przeżytych w zdrowiu jest dłuższy w miastach niż na wsi. To odpowiednio 59,5 roku oraz 59 lat. W przypadku kobiet ten sam współczynnik w mieście wyniósł 63,5 roku, a na wsi - 62,6 roku. 

GUS. Polacy żyją krócej 

Oprócz krótszego życia Polaków w zdrowiu odnotowano też skrócenie przeciętnej długości życia. Według raportu GUS mężczyźni w Polsce w 2020 roku żyli przeciętnie 72,6 roku, kobiety natomiast - 80,7 roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem to spadek o kolejno 1,5 roku i 1,1 roku. Najkrócej żyli mężczyźni w woj. łódzkim, natomiast najdłużej kobiety w woj. podkarpackim. 

Więcej o: