Henryk Wujec nie żyje. Legenda "Solidarności" i działacz KOR miał 79 lat. "Przedobry człowiek, uczciwy do bólu"

Henryk Wujec nie żyje. Działacz opozycji antykomunistycznej, legenda "Solidarności" i były poseł zmarł w wieku 79 lat.

Henryk Wujec nie żyje. O śmierci działacza NSZZ "Solidarność" poinformowała Janina Ochojska. "Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu" - napisała Ochojska. Wujec miał 79 lat. Informację potwierdziła rodzina wybitnego opozycjonisty. "Dziś nad ranem umarł mój Tata, Henryk Wujec. Był odważnym, mądrym i bardzo dobrym człowiekiem" - podał Paweł Wujec.

Szerokie wspomnienie o Henryku Wujcu opublikowała "Gazeta Wyborcza" >>>

Henryk Wujec, legenda opozycji

Henryk Wujec urodził się w 1940 roku. Od lat 70. angażował się w działalność opozycyjną i pomoc robotnikom. Zasiadał we władzach NSZZ "Solidarność", był jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, organizował i redagował opozycyjne pismo "Robotnik". Wśród licznych wydarzeń, w których brał udział, była m.in. głodówka w kościele św. Marcina w Warszawie w intencji uwolnienia więzionych uczestników wydarzeń Czerwca 1976.

W 1977 roku wywalili mnie z fabryki półprzewodników Tewa. Prosto z tego wywalenia poszedłem na głodówkę do kościoła św. Marcina, którą planowaliśmy od dłuższego czasu (…), żeby zmusić władze do uwolnienia ostatnich robotników aresztowanych w Ursusie i Radomiu. Tuż przed głodówką wsadzili Macierewicza, Michnika, Kuronia i innych korowców, więc głodowaliśmy także w ich obronie

- opowiadał Grzegorzowi Sroczyńskiemu na łamach "Dużego Formatu".

Wujec był wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom. W stanie wojennym został internowany w ośrodku odosobnienia na Białołęce. Krótko po jego opuszczeniu we wrześniu 1982 roku został aresztowany pod zarzutem próby obalenia ustroju PRL. Przewieziony do aresztu śledczego Warszawa-Mokotów, w sierpniu 1984 roku został zwolniony na mocy amnestii. Ponownie aresztowany i zwolniony na mocy amnestii w 1986 roku. 

W latach 80. był organizatorem szkoleń związkowych i Wszechnicy Robotniczej - czytamy w nocie biograficznej w Encyklopedii Solidarności. Należał do Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", był także sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

Henryka Wujca żegnają przyjaciele i politycy. "Odchodzą założyciele niepodległej RP" >>>

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego. W latach 1989–2001 był posłem m.in. Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był wiceminister rolnictwa, w latach 2010–2015 doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Stan zdrowia Henryka Wujca pogorszył się latem

Wujec chorował od jakiegoś czasu, a jeszcze w czerwcu jego stan był na tyle dobry, że pozwolił na oddanie głosu w wyborach. Gdy w lipcu odbywała się II tura wyborów, Wujec był już w szpitalu. Wtedy apelował we wpisie na Facebooku o udział w wyborach i namawianie innych do oddania głosu na Rafała Trzaskowskiego.

W sierpniu jego stan zdrowia uległ dalszemu pogorszeniu. 11 sierpnia Unia Demokratyczna poinformowała, że w związku z jego stanem odbędzie się msza święta za jego zdrowie. 

Więcej o: