Wpływowy chiński dyplomata ma pojawić się w Moskwie. Spotkanie z Putinem? Niewykluczone

W najbliższych dniach Wang Yi czołowy chiński dyplomata, odbędzie wizytę w Moskwie. Nie jest wykluczone, że polityk spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wizyta odbywa się zaledwie kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone przekazały, że Chińczycy rozważają dostarczanie Rosjanom sprzętu wojskowego.

Wang Yi to były wieloletni Minister Spraw Zagranicznych Chin. Obecnie pełni funkcję szefa biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, co czyni z niego najwyżej postawionego chińskiego dyplomatę.

Jak podaje agencja Reuters, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył, że w tym tygodniu dojdzie do spotkania Wanga Yi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Z nieoficjalnych ustaleń agencji wynika, że Wang Yi ma podczas wizyty w Moskwie omówić m.in. "chińskie pomysły na polityczne rozwiązanie konfliktu w Ukrainie". 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zapytany o podróż do Rosji rzecznik MSZ Chin Wang Wenbin stwierdził w poniedziałek, że informacje zostaną opublikowane w "odpowiednim czasie".

W niedzielę chiński dyplomata spotkał się podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium z sekretarzem stanu USA Anthony Blinkenem. Blinken powiedział potem w rozmowie ze stacją CBS, że najnowsze informacje wskazują na to, że Pekin rozważa także rozpoczęcie dostaw sprzętu wojskowego. Przestrzegł, że taki krok oznaczałby dla Chin "poważne konsekwencje".

Chiny, sojusznik Rosji, starają się zachować neutralność wobec wojny na Ukrainie. Pekin jednak, w odróżnieniu od wielu krajów, nie potępił Rosji za przeprowadzenie inwazji. Od rozpoczęcia wojny wzrósł też wzajemny handel między tymi dwoma krajami.

Zobacz wideo Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. Prezydent USA spotkał się z prezydentem Zełenskim

Rosja. Wizyta chińskiego dyplomaty

- To Stany Zjednoczone, a nie Chiny, stale dostarczają broń na pole bitwy. Stany Zjednoczone nie są uprawnione do wydawania poleceń Chinom. Nigdy też nie zaakceptujemy tego, że Stany Zjednoczone dyktują, a nawet wymuszają i wywierają presję w kwestii stosunków chińsko-rosyjskich - mówił w poniedziałek rzecznik MSZ Chin.

Jak dodał, polityka Chin wobec Ukrainy polega na "promowaniu pokoju i dialogu". - Chiny będą nadal zdecydowanie opowiadać się po stronie dialogu i pokoju oraz odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu złagodzenia i ochłodzenia sytuacji - mówił Wang Wenbin.

Antony BlinkenWojna w Ukrainie. Antony Blinken: Chiny rozważają przekazanie broni Rosji

Chiny zapowiadają, że w najbliższych dniach opublikują stanowisko w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Według chińskiego MSZ w dokumencie będzie mowa m.in. o "poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów, poszanowaniu celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, poważnym potraktowaniu uzasadnionych obaw wszystkich krajów dotyczących bezpieczeństwa".

Więcej o: