Kardynał George Pell nie żyje. Był "skarbnikiem Watykanu", miał 81 lat

W wieku 81 lat zmarł australijski kardynał George Pell, były arcybiskup Sydney i były prefekt Sekretariatu do spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Kilka lat temu został skazany za czyny pedofilskie i trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze. Po ponad roku oczyszczono go z zarzutów i zwolniono.
Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Hierarcha zmarł we wtorek wieczorem. Przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca po operacji stawu biodrowego, duchowny od 2010 roku miał wszczepiony rozrusznik serca. Australijski rząd pomoże w sprowadzeniu ciała duchownego do kraju. Kardynał Pell zostanie pochowany w krypcie w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Sydney.

Kardynał George Pell został skazany za czyny pedofilskie

Kilka lat temu został skazany molestowanie seksualne dwóch chłopców i spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. W 2020 roku został oczyszczony z zarzutów jednomyślną decyzją australijskiego Sądu Najwyższego. W 2021 roku w Polsce ukazała się książka "Dziennik więzienny".

Dwa lata temu w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną powiedział, że był przekonany o swojej niewinności. - Byłem świadomy, że najważniejszy osąd czeka mnie przed obliczem Stwórcy. Miałem ogromne wsparcie rodziny, przyjaciół, mojego biskupa, arcybiskupa Melbourne i Sydney, papieża Franciszka, papieża Benedykta XVI. Nigdy nie byłem całkowicie pewny, czy zostanę oczyszczony z zarzutów w australijskich procesach - mówił.

Były premier Australii Tony Abbott oświadczył we wtorek, że uwięzienie kardynała Pella było nowoczesną formą ukrzyżowania. Jego zdaniem hierarcha jest świętym na nasze czasy.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Troy Heller otrzymał odpowiedź po 37 latach Po 37 autor listu w butelce otrzymał niespodziewaną odpowiedź

Nie żyje kardynał George Pell

Kardynał George Pell urodził się 8 czerwca 1941 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1966, biskupie w 1987, a kardynałem został w 2003 roku. Jako prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej miał zająć się wykorzenieniem korupcji w Kościele, a w latach 2013-2018 był członkiem Rady Kardynałów Doradców Franciszka. Był postrzegany jako prawa ręka Franciszka.

Był autorem, publicystą i mówcą publicznym. Sympatyzował ze środowiskami tradycyjnymi, posługując na mszach świętych, udzielając święceń. Bronił nauczania Kościoła w sprawach aborcji czy antykoncepcji, sprzeciwiał się małżeństwom jednopłciowym.

- Chciałbym powiedzieć przyszłemu papieżowi, że jednym z najważniejszych wyzwań jest utrzymanie czystości tradycji apostolskiej. Jesteśmy sługami i obrońcami nauk Chrystusa i apostołów. Nie jesteśmy panami tradycji apostolskiej. Nie jesteśmy upoważnieni do wycinania jej fragmentów lub umniejszania jej wagi. Nie możemy mieć polskiej i australijskiej wersji 10 przykazań - mówił w rozmowie z KAI.

Kardynał Pell koncelebrował kilka dni temu pogrzeb Benedykta XVI. Potem wspominał go jako człowieka wiary i modlitwy, pisarza i myśliciela.

Błażej Poboży - zdjęcie z 2020 r. z konferencji ws. dekomunizacji ulic w Warszawie. Wiceminister: W naszej ocenie sprawa wybuchu w KGP jest zamknięta

Więcej o: