Chiny wzywają do zachowania "spokoju i powściągliwości" po wybuchu w Przewodowie

Chiny apelują o powściągliwość po wybuchu w Przewodowie. "Wszystkie strony powinny zachować spokój i powściągliwość w obecnych okolicznościach" - takie wezwanie skierował do świata Pekin.

Chiny wezwały do zachowania "spokoju i powściągliwości" w związku z wtorkową eksplozją pocisku na terytorium Polski, przy granicy z Ukrainą.

Wszystkie strony powinny zachować spokój i powściągliwość w obecnych okolicznościach

- stwierdziła rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning. Takie sformułowanie stanowi jednak standardowy zwrot używany przez chińską dyplomację. W ten sam sposób Chiny najczęściej komentują m.in. rosyjską inwazję na Ukrainę, apelując do "wszystkich stron" o zachowanie "spokoju i powściągliwości".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hanna Gill-Piątek i gen. Roman Polko gośćmi Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.11)

Wybuch w Przewodowie

We wtorek 15 listopada, około godz. 15:40, w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji. Według informacji polskich władz, spowodowała ją rakieta najprawdopodobniej rosyjskiej produkcji. W wybuchu zginęły dwie osoby. Wcześniej przez wiele godzin trwał zmasowany rosyjski ostrzał Ukrainy, przede wszystkim jej infrastruktury energetycznej.

Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo - także przez całą noc - w związku z eksplozją rakiety na terytorium Polski:

Wieczorem w związku z tym wydarzeniem odbyła się kryzysowa narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, po której rzecznik rządu potwierdził, że doszło do eksplozji. Służby wyjaśniają sprawę, podniesiono stan gotowości jednostek wojskowych. Przed północą zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu w tej sprawie. Kancelaria Prezydenta przekazała wieczorem, że Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Joe Bidenem.

W środę rano premier Ukrainy Denis Szmyhal poinformował premiera Mateusza Morawieckiego o szczegółach ostatniego rosyjskiego ataku na terytorium Ukrainy. Szmyhal przekazał, że Rosja użyła wczoraj około 80 rakiet i wiele z nich uderzyło w obwody graniczące z Polską. Wcześniej premier rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Holandii Markiem Rutte oraz premier Włoch Giorgią Meloni.

Mateusz Morawiecki w oświadczeniu po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu poinformował, że Rada Ministrów zadecydowała o podjęciu trzech kroków w związku z sytuacją. To podniesienie gotowości bojowej wybranych oddziałów sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Prowadzone są konsultacje z sojusznikami w sprawie użycia artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, który uruchamia konsultacje w ramach NATO. Zdecydowano również o wezwaniu ambasadora Rosji w Warszawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: