CNN: Samolot NATO namierzył rakietę, która spadła w Polsce

Samolot NATO, przelatujący we wtorek w polskiej przestrzeni powietrznej, namierzył rakietę, która uderzyła w Przewodowie. Taką informację podaje CNN. Amerykańska stacja powołuje się na przedstawiciela wojskowego Sojuszu.

Informator CNN przekazał, że samolot NATO namierzył rakietę, która spadła w polskim Przewodowie przy granicy z Ukrainą.

Wskazania radaru i informacje wywiadu zostały przekazane NATO i Polsce

- czytamy. Samoloty NATO prowadzą regularne obserwacje wokół Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Jednostka Sojuszu Północnoatlantyckiego, która przelatywała we wtorek w polskiej przestrzeni powietrznej, monitorowała działania wojenne na terytorium Ukrainy. 

Przedstawiciel NATO nie powiedział, kto ani skąd wystrzelił rakietę. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Andrzej Duda apeluje o spokój i zapewnia: "Czekamy na ustalenia naszych śledczych"

Prezydent USA Joe Biden: Jest "mało prawdopodobne", że pocisk, który spadł na Polskę, został wystrzelony z Rosji

Prezydent Stanów Zjednoczonych, przemawiając w Indonezji, gdzie bierze udział w szczycie G20, powiedział, że światowi przywódcy popierają polskie dochodzenie w sprawie wybuchu w Przewodowie. Joe Biden ocenił, że jest "mało prawdopodobne", aby pocisk został wystrzelony z terytorium Rosji.

Pentagon informuje, że gen. Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem - szefem sztabu generalnego gen. Rajmundem Andrzejczakiem.

Dwaj przywódcy omówili trwającą inwazję Rosji na Ukrainę i ofiary śmiertelne w pobliżu granicy z Polską i zgodzili się pozostać w kontakcie w czasie dochodzenia

- podaje CNN. Gen. Milley rozmawiał również z generałem ukraińskich sił zbrojnych Walerijem Załużnym. Dowódcy omówili rosyjską inwazję i "wymienili poglądy i oceny". Przewodniczący potwierdził również poparcie USA dla Ukrainy.

Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo - także przez całą noc - w związku z eksplozją rakiety na terytorium Polski: 

Wybuch w Przewodowie

We wtorek 15 listopada, około godz. 15:40, w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, kilka kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji. Według informacji polskich władz, spowodowała ją rakieta najprawdopodobniej rosyjskiej produkcji. W wybuchu zginęły dwie osoby. Wcześniej przez wiele godzin trwał zmasowany rosyjski ostrzał Ukrainy, przede wszystkim jej infrastruktury energetycznej.

Wieczorem w związku z tym wydarzeniem odbyła się kryzysowa narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, po którym rzecznik rządu potwierdził, że doszło do eksplozji. Służby wyjaśniają sprawę, podniesiono stan gotowości jednostek wojskowych. Przed północą zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu w tej sprawie. Kancelaria Prezydenta przekazała wieczorem, że Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Joe Bidenem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: