Szefowa niemieckiego MSZ: Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta

Reparacje wojenne to jeden z głównych tematów rozmów podczas wizyty szefowej niemieckiej dyplomacji w Polsce. Annalena Baerbock spotkała się ze Zbigniewem Rauem. - Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość - podkreśliła zdecydowanie szefowa niemieckiej dyplomacji.

Przebywająca w Warszawie ministerka spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powtórzyła zdecydowane stanowisko Niemiec, że sprawa reparacji wojennych dla Polski jest przez Berlin uznawana za zamkniętą.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kosiński o współpracy z rządem: Jako samorządowcy, staramy się odkłamać przekaz rządowy
Niemcy poczuwają się do swojej odpowiedzialności historycznej bez jakichkolwiek ograniczeń. Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o cierpieniu milionów, które Polsce zadały Niemcy. Zadały to w sposób brutalny, który w Polsce wywołał jeszcze inne cierpienia niż w innych miejscach, z kampanią uciśnienia, germanizacją czystym wyniszczeniem. Pamięć o tym musimy też przekazywać młodym ludziom w Niemczech

- zaznaczyła członkini niemieckiego rządu. Podkreśliła stanowisko Berlina w sprawie reparacji wojennych. - Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość - zapewniła szefowa niemieckiej dyplomacji na wspólnej konferencji z polskim ministrem spraw zagranicznych.

Rau: Kwestia reparacji hamuje możliwości dalszego rozwoju

Z kolei minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził nadzieję na dobrą współpracę z Niemcami w kwestii reparacji wojennych. Jego zdaniem, powinna on stworzyć modelowy przykład przezwyciężania następstw nielegalnego użycia przemocy w stosunkach międzynarodowych.

Jak mówił szef MSZ po spotkaniu w Warszawie z minister spraw zewnętrznych Niemiec Annaleną Baerbock, kwestia reparacji hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich i czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem.

Dlatego rząd, który reprezentuję, wystąpił wczoraj do rządu Republiki Federalnej Niemiec z wnioskiem o rozwiązanie tego problemu i sprawiedliwego, całościowego, materialnego i prawnego uregulowania kwestii krzywd i strat, jakie ponieśli obywatele polscy i państwo polskie w wyniku II wojny światowej

- zaznaczył Rau. Minister wyraził także nadzieję, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji w wyniku rozmów będzie się zmieniało. Mówił, że był to temat spotkania zarówno w cztery oczy, jak i podczas rozmów plenarnych. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że "nikt nie jest w stanie wskazać systemu moralnego albo porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni mógłby samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, a także zakres i czas swojej odpowiedzialności". 

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec. "Będziemy wspierać akcesję Ukrainy do UE" 

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną adresowaną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych. W dokumencie Polska wzywa Niemcy, by oba kraje niezwłocznie uregulowały kwestię polskich strat, związanych z niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej.

Minister Zbigniew Rau oświadczył również, że Polska i Niemcy wspólnie potępiają Rosję za niesprowokowane użycie siły wobec Ukrainy. Podkreślił, że Rosja powinna dokonać zadośćuczynienia za zbrodnie dokonane na narodzie ukraińskim. - Oba państwa potępiają organizację pseudoreferendów na terytoriach okupowanych i nie uznają ich aneksji. Jesteśmy także zgodni, że wojna musi się zakończyć odzyskaniem przez Ukrainę pełnej integralności terytorialnej, pociągnięciem do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych oraz wypłaceniem przez Rosję reparacji i odszkodowań wojennych - mówił szef polskiej dyplomacji. 

- Jednoznaczne stanowisko Polski i Niemiec w tej sprawie ma swoją wielką polityczną wymowę - dodał Zbigniew Rau. Jak mówił, obowiązkiem obu państw jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej - w tym m.in. przekazywania ciężkiego sprzętu wojskowego, systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej oraz czołgów i pojazdów opancerzonych. Minister zapewnił, że Polska i Niemcy będą wspierać także rozwój gospodarczy Ukrainy i jej akcesję do Unii Europejskiej.  

To trzecie spotkanie bilateralne szefów dyplomacji Polski i Niemiec w tym roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: