Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych. "Zamknięcie bolesnych rozdziałów"

Minister spraw zagranicznych podpisał notę dyplomatyczną do Berlina w sprawie reparacji wojennych. - Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów z przeszłości - powiedział Zbigniew Rau.
Zobacz wideo Mularczyk: Nie damy spokoju Niemcom

- Strony niemiecka i polska powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 - przekazał minister spraw zagranicznych.

Jak podkreślił Zbigniew Rau, uregulowanie powinno zawierać:

  • wypłacenie odszkodowania przez RFN za szkody materialne i niematerialne wyrządzone Polsce,
  • rekompensaty dla ofiar agresji i okupacji, a także członków ich rodzin,
  • systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów,
  • zwrócenie zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych,
  • uregulowanie należności wynikającej z rabunkowej działalności kas kredytowych Rzeszy,
  • zapewnienie pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej w Rzeszy Niemieckiej,
  • zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Rzeszy Niemieckiej,
  • pełne i systemowe uregulowanie statusu Polaków i osób polskiego pochodzenie poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem strony polskiej dot. przede wszystkim kwestii nauczania języka ojczystego,
  • zapewnienie właściwiej współpracy w zakresie upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej,
  • podjęcie przez władze niemieckie skutecznych działań na rzecz zaprezentowania własnemu społeczeństwu prawdziwego obrazu wojny i jej skutków, szczególnie krzywd i szkód wyrządzonych Polsce i Polakom.

- Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów z przeszłości - dodał Zbigniew Rau.

We wtorek do Polski ma przyjechać szefowa niemieckiego MSZ, Annalena Baerbock.

Tymczasem Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Miał się tam stawić w poniedziałek o godz. 11:00 - poinformował rano wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław KaczyńskiKaczyński straszy "lewicą z Zachodu". "Zagraża naszej suwerenności"

Rząd Pis chce ponad 6 bilionów złotych od Niemiec

1 września Jarosław Kaczyński ogłosił, że polski rząd będzie domagał się wypłaty odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej. - Taki jest nasz cel, wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa polskiego - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- Niemcy napadli na Polskę i uczynili nam ogromne szkody. Okupacja miała charakter niebywale wręcz zbrodniczy, niesłychanie wręcz okrutny i spowodowała efekty, które w wielu wypadkach trwają po dziś dzień. Nie możemy na tym przechodzić do porządku dziennego tylko dlatego, że komuś się wydaje, że Polska jest w jakiejś szczególnej, radykalnie niższej pozycji niż inne kraje, a Polacy niż inne narody - stwierdził, dodając, że "wchodzimy na drogę, która będzie trwała długo i nie będzie łatwa".

Polityk poinformował, iż straty Polski wyliczono na ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych. - To suma całkowicie możliwa do udźwignięcia dla gospodarki niemieckiej i nieobciążająca jej w żaden nadmierny sposób - stwierdził były premier, dodając, że "w tej sumie bardzo poważną część stanowi odszkodowanie za śmierć przeszło 5,2 mln polskich obywateli".

Marcin PrzydaczAmbasador Rosji wezwany do MSZ. "Nie jest to tylko działanie Polski"

Więcej o: