Viktor Orban: UE nie zakaże importu gazu i ropy z Rosji. "Dostawy energii dla Węgier są bezpieczne"

Premier Węgier Viktor Orban twierdzi, że Unia Europejska nie zakaże importu rosyjskiego gazu i ropy naftowej. - Najważniejsza dla nas kwestia została rozstrzygnięta w korzystny sposób: nie będzie sankcji za gaz czy ropę, więc dostawy energii dla Węgier w najbliższym czasie są bezpieczne - przekazał Orban, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową (IAR).

Viktor Orban uważa, że UE nie zakaże importu gazu i ropy naftowej z Rosji. Powiedział o tym w nagraniu, które trafiło na jego Facebooka w piątek nad ranem. To drugi dzień unijnego szczytu w Paryżu.

Orban powtórzył zatem stanowisko, które wyraził kilka dni temu na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. - Większość importu ropy i gazu ziemnego na Węgry pochodzi z Rosji, a 90 procent węgierskich rodzin ogrzewa się gazem. Gospodarka węgierska po prostu nie może funkcjonować bez ropy i gazu - tłumaczył wtedy.

Szczytu unijnych przywódców w Wersalu pod ParyżemJest stanowisko przywódców UE ws. Ukrainy. Prezydent Litwy o "historycznej nocy"

W czwartek 10 marca wieczorem, podczas sesji plenarnej, liderzy 27 państw rozmawiali o uniezależnieniu się Unii Europejskiej od rosyjskich źródeł energii w kontekście wojny w Ukrainie. O zaostrzenie sankcji przeciwko Rosji i przyjęcie Ukrainy do Unii apelował premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Po której stronie konfliktu opowiada się Viktor Orban? Pytamy ambasadora Deszczycę

Donald Tusk mówił o "pożytecznych idiotach Putina". Wśród nich wymienił Orbana

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części szczytu głos zabrał Donald Tusk, który wymienił Viktora Orbana w gronie sprzymierzeńców prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Putin zbudował rozległą sieć sojuszników i pożytecznych idiotów, zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Świadomie lub nie, bezinteresownie lub dla pieniędzy, wspierają oni jego działania i idee" - napisał na Twitterze Szef Europejskiej Partii Ludowej.

Obok Orbana Tusk wyliczył byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, kandydatkę na prezydentkę Francji - Marine le Pen, byłego wicepremiera Włoch Matteo Salviniego oraz byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. "Zachód potrzebuje deputinizacji" - stwierdził Tusk. Więcej szczegółów tutaj:

Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej w ParyżuSzczyt UE w Paryżu. Donald Tusk: Putin zbudował rozległą sieć sojuszników i morze pożytecznych idiotów

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: