Ruszyła licytacja koszulek siatkarzy

W piątek, 16 maja br. podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw Europy 2009 ruszyła licytacja koszulek z autografami kadrowiczów, zawodników mistrza Polski PGE Skry Bełchatów: Mariusza Wlazłego, Stephana Antigi, Piotra Gruszki a także Giby.

Cały dochód z licytacji zostanie przeznaczony na zakup protez dla dzieci po chorobie onkologicznej, którym amputowano kończyny. Koszt jednej protezy wynosi około 40 tys. zł z czego 2 900 zł dofinansowuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety resztę pieniędzy pacjenci muszą wyłożyć z własnej kieszeni.

Marek Pękala z Pracowni Ortopedycznej Mark-Protetic, który wykonał protezy m.in. kadrze siatkarzy niepełnosprawnych przyznaje, że zapotrzebowanie na protezy jest duże. Jakość życia dzięki protezie jest nieporównywalnie lepsza. Można dzięki nim normalnie się poruszać, pracować i cieszyć się życiem.

- Jak ludzie przychodzą na nasze mecze, to mało który wie, że gramy w protezach - tłumaczy Adam Zawiślak - trener reprezentacji Polski w Siatkówce Stojącej Osób Niepełnosprawnych. - Mają bardzo zdziwiony wyraz twarzy jak się dowiadują, że trafili na mecz siatkarzy niepełnosprawnych. Pomylił się również Aleksander Kwaśniewski, który w Olsztynie obserwował jak zdobywaliśmy kolejne złoto na mistrzostwach świata. A przecież był kiedyś Ministrem Sportu - wspomina z uśmiechem Zawiślak.

Organizatorem licytacji koszulek jest Fundacja "Dr Clown", która jako jedyna organizacja pożytku publicznego w kraju prowadzi program terapii śmiechem i zabawą w szpitalach dziecięcych. We wrześniu 2007 roku z wolontariuszami tej Fundacji odwiedzili chore dzieci na oddziale onkologii: Piotrek Gruszka, Daniel Pliński i Michał Bąkiewicz. W kwietniu podobną wizytę złożyli trenerzy Raul Lozano i Alojzy Świderek. - To właśnie dla tych dzieci adresowana jest ta licytacja - tłumaczy Aneta Rostkowska z Fundacji "Dr Clown". - Na tym oddziale pacjenci walczą z rakiem kośćca. Niestety czasami, żeby ratować życie dziecka, lekarze zmuszeni amputować kończynę. Jest to wielki dramat dla tych młodych osób. Wizja poruszania się o kulach bądź wózku często ich dodatkowo demobilizuje do dalszej walki z chorobą. Nie możemy przejść obok tego obojętnie, dlatego postanowiliśmy pomóc - mówi wolontariuszka Fundacji. - Na szczęście na nasz apel odpowiedziały kluby siatkarskie, zawodnicy oraz kibice, jak pan Józef Golenia z Kluczborka, który podarował nam koszulkę Giby. Ta koszulka już raz została sprzedana na rzecz Agaty Mróz za 5 tys. zł. Jednak jej nabywca - Bogdan Malinowski z Chrzanowa, jak mówi Józef Golenia, wpłacił pieniądze i oddał ją z powrotem, dodając, że niech zarabia na szlachetne cele.

Licytacja tej i reszty koszulek odbywać się będzie za pośrednictwem portalów: allegro.pl i ebay.pl. Na stronie Fundacji "Dr Clown" - www.drclown.pl znajdą się bezpośrednie odnośniki kierujące na wybraną aukcję. Koniec licytacji planowany jest w lipcu trak cie jednego z meczów Ligi Światowej.