Defilada, a po defiladzie bankiet. Smutny Kim Dzong Un z drinkiem, na stole sztuczna kukurydza i słoneczniki

W Pjongjangu odbyła się nocna defilada, którą uczczono 73. rocznicę ustanowienia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uwagę dziennikarzy i fotoreporterów przyciągnął między innymi wygląd Kim Dzong Una. Dyktator sporo stracił na wadze. Komentatorzy zauważają też zmianę w jego zachowaniu.
Nocna parada w Korei Północnej Nocna parada w Korei Północnej KCNA/AP

"Skromna" defilada

Nocna parada miała skromniejszy wymiar niż poprzednie, które odbyły się w październiku i styczniu. Północno-koreański przywódca Kim Dzong Un wziął udział w defiladzie, ale nie wygłosił przemówienia. Nie było prezentacji wielkich pocisków balistycznych. W paradzie uczestniczyły wyrzutnie rakiet, traktory ciągnące pociski przeciwczołgowe oraz wozy strażackie. Ale też wojskowe psy:

Więcej o samej defiladzie pisaliśmy tutaj.

Transmisja z parady w Korei Północnej Transmisja z parady w Korei Północnej Fot. Ahn Young-joon / AP Photo

Bankiet dla zasłużonych

Po transmisji z parady, państwowa telewizja (KCTV) pokazała bankiet. Jak podaje dziennikarka Jeongmin Kim, imprezę zorganizowano dla 'innowatorów pracy i osób zasłużonych'. Na propagandowych nagraniach znany widok - dyktator otoczony wianuszkiem euforycznie oklaskujących swojego wodza działaczy. 

"Różowa dama" ociera łzy wzruszenia

Wśród bankietowych gości Ri Chun Hee, nazywana 'różową damą', słynna była prezenterka KCTV. Na nagraniach z bankietu Ri Chun Hee wygląda na bardzo poruszoną. Dziennikarka Jeongmin Kim zwróciła uwagę, że w pewnym momencie otarła łzy. 

Kamery uchwyciły 'różową damę' już wcześniej, podczas samej parady. Stała na tarasie blisko Kim Dzong Un. 

Kim Dzong Un Kim Dzong Un ????? / AP

Dyktator wyszczuplał

Uwagę zachodnich dziennikarzy i komentatorów przykuła sylwetka Kim Dzong Una oraz jego zachowanie. CBS w relacji z wydarzenia zauważa, że wiele stracił na wadze. Było to już widoczne podczas publicznego wystąpienia w czerwcu. Amerykańscy dziennikarze zwracają też uwagę, że na uroczystościach dyktator szeroko się uśmiechał, machał do tłumów i całował dzieci. Energicznie się śmiał i prowadził ożywione rozmowy z urzędnikami. - Jego twarz jest wyraźnie chudsza, on sam rusza się zdecydowanie energiczniej - mówi CBS Park Won-gon, profesor studiów północnokoreańskich na uniwersytecie w Seulu.

Kim Dzong Un Kim Dzong Un ????? / AP

"Wyraźna zmiana"

CBS podkreśla, że to to 'wyraźna zmiana' w porównaniu z 2018 rokiem, gdy do mediów trafiło nagranie pokazujące Kim Dzong Una podczas wędrówki na Pektu-san, gdzie spotkał się z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. Zmęczony dyktator, jak wynikało z nagrania, miał problem ze złapaniem oddechu. 'Mun, który jest trzy dekady starszy od Kima, wcale nie wydawał się strudzony tym spacerem' - pisze CBS.

Food truck przed siedzibą partii

Tak wyglądał bankiet na trawniku przed siedzibą Partii Pracy Korei. Mamy tu dalsze oklaskiwanie Kim Dzong Una przez oficjeli (tym razem przy stolikach). Na przyjęcie sprowadzono nawet food truck. 

Sztuczne słoneczniki i kukurydza

Colin Zwirko, dziennikarz portalu nknews.org zwraca uwagę na udekorowanie stołu. Widzimy na nim "płaską" kukurydzę, zapewne pełniącą funkcję ozdoby, a także sztuczne słoneczniki. Na tym konkretnym zdjęciu Kim Dzong Un, choć ma przed sobą kolorowego drinka z zakręconą słomką, nie wygląda na pełnego energii. 

Więcej o: