Wychudzony Kim, brak rakiet balistycznych. Nocna parada wojskowa w Korei Północnej

Korea Północna hucznie uczciła 73. rocznicę powstania państwa. W stołecznym Pjongjangu odbyła się z tej okazji wojskowa parada. Pojawił się na niej rzadko występujący publicznie Kim Dzong Un. Dyktator nie wygłosił przemówienia, ale Koreańczycy mogli zobaczyć jego odmienione oblicze.

Największe obchody rocznicy powstania państwa odbyły się, już tradycyjnie, na placu Kim Ir Sena - centralnym punkcie stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Podczas uroczystości setki żołnierzy paradowały w pomarańczowych kombinezonach i maskach ochronnych. Według komentatorów miały one symbolizować ofiarność i wysiłek całego kraju na froncie walki z pandemią koronawirusa, choć oficjalnie nie wykryto w kraju ani jednego zakażenia.

"Kolumny były pełne patriotycznego entuzjazmu, by pokazać całemu światu zalety socjalistycznego systemu, który chroni bezpieczeństwa granic i czuwa na straży jego mieszkańców w walce z ogólnoświatową pandemią" - napisała północnokoreańska agencja prasowa.

Nocna parada w Korei PółnocnejNocna parada w Korei Północnej KCNA/AP

Korea Płn.: Dyktator nie wygłosił przemówienia 

Paradzie przyglądał się Kim Dzong Un. Północnokoreański dyktator, inaczej niż rok temu, nie wygłosił jednak przemówienia. Dla przywódcy Korei Północnej defilady wojskowe to świetna okazja do prężenia muskułów i prezentacji nowego rodzaju uzbrojenia. Im większego i bardziej śmiercionośnego, tym lepiej. W tym roku nastąpił mały wyjątek w tej regule - zabrakło pocisków międzykontynentalnych, chluby koreańskiej armii. Nie bez powodu. - Brak broni jądrowej zostawia pole manewru dla przyszłych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową - uważa cytowany przez "Guardiana" Yang Moo-jin, profesor z Seulu.

Na paradzie pojawił się północnokoreański dyktator Kim Dzong UnNa paradzie pojawił się północnokoreański dyktator Kim Dzong Un KCNA/AP

Eksperci zajmujący się Koreą Północną zauważyli także, że rządzący krajem Kim Dzong Un w ostatnim czasie bardzo schudł.

Powstanie Korei Północnej

9 września 1948 roku, na terenie Korei kontrolowanym przez ZSRR, powstała Korea Północna, a dokładnie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Wtedy rozpoczęły się też rządy rodziny Kimów. Władzę dzierżyli kolejno Kim Ir Sen, później jego syn Kim Dzong Il, a obecnie jego wnuk Kim Dzong Un. 

Zobacz wideo Rosja: Kim Dzong Un spotkał się z Putinem
Więcej o: