Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak

Jest jednym z najbardziej znanych polityków Platformy Obywatelskiej, w przeszłości także menedżer, minister Obrony Narodowej, obecnie poseł na Sejm VIII Kadencji, wiceprzewodniczący PO.

Tomasz Siemoniak urodził się w 1967 roku w Wałbrzychu. Tam kończył Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, następnie odbył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na Wydziale Handlu Zagranicznego. Był też stypendystą Uniwersytetu w Duisburgu. Jeszcze w trakcie studiów aktywnie działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, a w latach 90-tych zaangażował się w prace Kongresu Liberalno-Demokratycznego, następnie, wzorem wielu innych polityków, w działalność Unii Wolności i wreszcie Platformy Obywatelskiej.

W latach 90-tych, oprócz działalności politycznej, pracował w Telewizji Polskiej, gdzie między innymi pełnił funkcję dyrektora Programu 1. Koordynował też program Media i Demokracja w Instytucie Spraw Publicznych. W 1997 roku debiutował w administracji centralnej, w resorcie obrony, gdzie objął stanowisko rzecznika i dyrektora biura informacji. W latach 1998–2000 był radnym gminy Warszawa-Centrum, a od grudnia 2000 do lipca 2002 piastował stanowisko wiceprezydenta Warszawy. Z kolei w latach 2002–2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia, następnie do 2007 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.

Następny etap kariery politycznej Tomasza Siemoniaka to kolejno zajmowane stanowiska rządowe. Najpierw sekretarza stanu w MSWiA , a od 2011 roku, po katastrofie smoleńskiej i dymisji Bogdana Klicha, ministra Obrony Narodowej w obydwu rządach Donalda Tuska i w rządzie Ewy Kopacz. W ostatnim okresie przed wyborami 2015 pełnił też funkcję wicepremiera. Był najdłużej urzędującym szefem MON po 1989 roku, przygotował szeroko zakrojony program modernizacji wojska, utworzył w Warszawie Centrum Weterana.

Pozostali:

Witold Waszczykowski - Witold Zembaczyński - Władysław Kosiniak Kamysz - Zbigniew Ziobro - Adam Andruszkiewicz

Tomasz Siemoniak

Więcej o:

Tomasz Siemoniak