Barbara Dolniak

Barbara Dolniak

Barbara Dolniak to urodzona w 1960 roku Bytomianka, polska prawnik, sędzia, a także wicemarszałek Sejmu VIII kadencji. Jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wiedzę z tej dziedziny zdobywała także podczas podyplomowych studiów z zakresu prawa Unii Europejskiej na tej samej uczelni, a także w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz w Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. Tadeusza Kotarbińskiego, gdzie studiowała odpowiednio prawo cywilne oraz public relations. Jako sędzia bardzo długo związana była z Sądem Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, gdzie zajmowała się rozpatrywaniem spraw dotyczących prawa cywilnego.

Z polityką związała się dopiero po tragicznej śmierci swojego męża, Grzegorza Dolniaka, który zginął w katastrofie prezydenckiego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Rok po tym wydarzeniu Barbara Dolniak starała się o stanowisko senatora startując w okręgu dąbrowskim jako kandydatka niezależna.

Mimo zdobycia wówczas 34 890 głosów, co stanowiło poparcie na poziomie 22,36%, przegrała ze Zbigniewem Meresem. W 2015 roku w wyborach parlamentarnych z powodzeniem ubiegała się o mandat poselski startując w okręgu sosnowieckim z listy partii Nowoczesna Ryszarda Petru. Głosowały na nią 15 752 osoby. Podczas pierwszych obrad Sejmu VIII kadencji wybrano ją na wicemarszałka Sejmu.

Barbara Dolniak zasiada między innymi w Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1186) oraz w Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy - Prawo o prokuraturze (druki nr 162 i 162-A) oraz poselskiego projektu ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (druk nr 163).

Pozostali:

Bartłomiej Wróblewski - Bartosz Arłukowicz - Bartosz Kownacki - Beata Kempa - Beata Mateusiak Pielucha

Barbara Dolniak

Więcej o:

Barbara Dolniak