Marta Nowak

Redaktorka ASZdziennika, współprowadząca podcast ?Powiedz, siostro, autorka książki ?Polska dla Polek. Pochodzi z Gdyni, mieszka w Warszawie i Poznaniu

Marta Nowak
 • Pionier polskiego true crime'u. 'Detektyw' ma 35 lat, a ludzie wciąż go kochają. Za co?

  Pionier polskiego true crime'u. "Detektyw" ma 35 lat, a ludzie wciąż go kochają. Za co?

  Krwawe historie, czerwone obrazki i to, że dziadek sobie kupował, a wnukom zabraniał czytać: tak niejeden poważny, dorosły człowiek wspomina dziś magazyn "Detektyw". Ale miesięcznik, który wyprzedził wszystkie podcasty true crime, to nie żadna efemeryda z lat 90. Po trzydziestu pięciu latach na rynku wciąż ukazuje się w stutysięcznych nakładach. A ja przeczytałam dwa numery i chyba wpadłam na trop sukcesu "Detektywa".

 • Nie tylko Lis i 'Kałownia'. Jak kręcić bekę z nazwisk przeciwników i myśleć, że jest się zabawnym

  Nie tylko Lis i "Kałownia". Jak kręcić bekę z nazwisk przeciwników i myśleć, że jest się zabawnym

  Plują na siebie kulkami z rurek, przezywają i śmieszy ich kupa. Czy to jedenastolatki na godzinie wychowawczej? Nie, to polski Twitter, gdyby tylko można było na nim pluć kulkami z rurek. Tu nie przebiera się w środkach podczas politycznych starć. Ostatnio na nowy poziom wspiął się Tomasz Lis ze swoim "Kałownia'2023", ale żarty z nazwisk to w polskiej debacie nie pierwszyzna.

 • Latarnik wyborczy według syreny Marianny Schreiber. Sprawdź, do których patopolityków ci najbliżej

  Latarnik wyborczy według syreny Marianny Schreiber. Sprawdź, do których patopolityków ci najbliżej

  Marianna Schreiber - osobowość medialna, założycielka płynnej ideowo partii "Mam dość", a prywatnie żona ministra PiS Łukasza Schreibera - opublikowała utwór wokalny "Przystanek Sejm", w którym obrazowo scharakteryzowała partie parlamentarne. Bardzo obrazowo. Jeśli nudzą cię zwykłe, rzetelne latarniki wyborcze - już dziś sprawdź, kto jest dla ciebie naturalnym politycznym wyborem w jedynym przewodniku opartym na opiniach Marianny Schreiber.

 • Adwokat od 'trumien na kółkach' w 'Uwadze!' recenzuje śledztwo we własnej sprawie. TVN, nic tu się nie pomieszało?

  Adwokat od "trumien na kółkach" w "Uwadze!" recenzuje śledztwo we własnej sprawie. TVN, nic tu się nie pomieszało?

  W programie "Uwaga!" TVN wystąpił Paweł Kozanecki, adwokat z Łodzi oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie kobiety - ten sam, który nagrał potem film o "trumnach na kółkach" i radził brać kredyty na lepsze auta. Teraz, przed rozprawą, TVN dał mu przestrzeń do wypowiedzi. Kozanecki m.in. oceniał na wizji, czy zebrany w jego własnej sprawie materiał dowodowy jest wartościowy.

 • Pierogies, babchie i Bet Your Dupa. Witajcie w internetowym świecie Amerykanów dumnych z polskości

  Pierogies, babchie i Bet Your Dupa. Witajcie w internetowym świecie Amerykanów dumnych z polskości

  Za górami, za lasami, na Facebooku jest takie niezwykłe miejsce: grupa dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych dumnych ze swego polskiego pochodzenia. "I Love My Polish Heritage Group" ["kocham moje polskie dziedzictwo"] ma blisko 60 tys. członków, którzy tylko w ostatnim miesiącu opublikowali 1120 postów. Wyłania się z nich intrygująca tożsamość poskładana z kiełbasy, kapusty i mglistych fantazmatów o kraju Poland.

 • 'Jesteś potrzebny, chłopie'. Weszłam na finansowany przez rząd portal dla mężczyzn i się zdziwiłam

  "Jesteś potrzebny, chłopie". Weszłam na finansowany przez rząd portal dla mężczyzn i się zdziwiłam

  Niedawno Polska usłyszała o serwisie internetowym Piękna Dziewczyna - skierowanym do młodych kobiet projekcie o tym, jak żyć w dobroci, czystości i miłości bożej. Intrygujący portal dostał w tym roku dofinansowanie w ramach programu "Po pierwsze Rodzina!" Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Sprawdziłam, gdzie jeszcze spłynęły ministerialne pieniądze na tworzenie prorodzinnych materiałów. Tak trafiłam na stronę dla panów - "Jesteś potrzebny, chłopie" Fundacji Republikańskiej.

 • Podpowiadamy Dudzie: Oto osiem profesorek, które mogłyby być w radzie ds. nauki. Choć to kobiety
 • Kyrie elejson, husaria przypina skrzydła. Ziemkiewicz, Jakimowicz i inni po wybuchu w Przewodowie

  Kyrie elejson, husaria przypina skrzydła. Ziemkiewicz, Jakimowicz i inni po wybuchu w Przewodowie

  Eksplozja w Przewodowie i początkowy brak informacji o tym, co się stało, w wielu Polakach wywołała dezorientację i lęk. Na szczęście w odpowiedzi pojawili się oni: publicyści prawicowych mediów, komentatorzy TVP, ludzie słowa, gotowi podzielić się swoimi myślami o zdarzeniu. Oto ich cenne recepty i refleksje na temat Rosji, Ukrainy, USA i naszej własnej polskiej husarii.

 • Zazdrośni Niemcy i stolica brudu. Tak sztuczna inteligencja widzi paski 'Wiadomości'

  Zazdrośni Niemcy i stolica brudu. Tak sztuczna inteligencja widzi paski "Wiadomości"

  Hasła z pasków "Wiadomości" TVP już od kilku lat bawią i uczą, a niejedno zaczęło żyć własnym życiem. Postanowiliśmy sprawdzić, co powstanie, gdy połączymy dwie twórcze siły: paskowych telewizji publicznej i sztuczną inteligencję. Oto obrazy wygenerowane przez AI na podstawie haseł w stylu "Rosnące zarobki irytują Niemców" czy "Opozycja chciała popsuć Polakom święta".

 • Kasia Tusk otworzyła swój lumpeks. W La Rondé jest jakby luksusowo

  Kasia Tusk otworzyła swój lumpeks. W La Rondé jest jakby luksusowo

  Własną markę modową już ma, teraz czas na odzież używaną. Katarzyna Tusk właśnie otworzyła La Rondé - sklep internetowy, w którym można kupić odświeżone ubrania z drugiej ręki w cenie kilkuset złotych i więcej. Ma to być miejsce dla kobiet, które stać na rzeczy z górnej półki, ale leży im na sercu klimat i brzydzą się nadprodukcją. Sprawdźmy, jak też to wygląda i ile kosztuje.

 • Przeczytałam, zanim zdążyli go schować. Program partii KORWiN to istne kuriozum

  Przeczytałam, zanim zdążyli go schować. Program partii KORWiN to istne kuriozum

  "Dziecko musi mieć ojca i matkę", zakazana jest poliamoria, ale posiadanie wielu żon już przejdzie. Po tym, jak kilka dni temu w internecie zaczął krążyć zrzut ekranu ujawniający wizję rodziny z programu partii KORWiN, ugrupowanie błyskawicznie usunęło dokument ze swojej strony. Zanim jednak zamiast niego zaczął się wyświetlać błąd 404, zdążyłam się zapoznać z tym tekstem - pełnym intrygujących pomysłów na znacznie więcej niż tylko związki.