-
Tomasz Lis wydał swoje dzienniki. Giertycha nazywa w nich "łobuzem", Hołownia to "kat ojczyzny"
Prowadzone przez Tomasza Lisa Wydawnictwo Tomasz Lis nie zwalnia tempa. Wiosną wydawca opublikował wywiad-rzekę z samym sobą, teraz przyszedł czas na jego dzienniki i eseje. Lis pisze w nich o Donaldzie Tusku, Jarosławie Kaczyńskim, Szymonie Hołowni. No i o Tomaszu Lisie.
-
Całowanie w rękę i niewidzialni posłowie. "Nietypowo dziennikarska robota", czyli o Sejmie z Orientuj.się
"Jak to jest być w gangu świeżaków?", "Ulubiony outfit na czas kampanii wyborczej?", "Kto jest pana kolegą, koleżanką z ławki i co pan o nich sądzi?" - oto niektóre pytania, które zespół kanału Orientuj.się zadał ostatnio politykom na korytarzach sejmowych. O tym, co w parlamencie - i w posłach! - zaskakuje, rozmawiamy z Julią Święch i Aleksandrą Walczak.
-
Policzyliśmy szable. Kto z Trzeciej Drogi popiera aborcję do 12. tygodnia ciąży?
Z jednej strony Kościół i rodzina, z drugiej pełne poparcie dla liberalizacji prawa do aborcji. W Trzeciej Drodze poglądy od Sasa do lasa, więc sprawdziliśmy deklaracje posłów tego ugrupowania. Projekt liberalizacji prawa aborcyjnego już leży w Sejmie, a dyscypliny w Trzeciej Drodze nie będzie - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Senatorowi PiS nie spodobał się skrót PiS. "Niech pani zacytuje psalm"
Politycy Prawa i Sprawiedliwości od poniedziałku pałają oburzeniem, że Sejm nie wybrał na wicemarszałkinię Elżbiety Witek (i wygodnie zapominają, że PiS głosował przeciwko wicemarszałkom z innych partii). Podobną postawę prezentował we wtorek w TVP Info senator Włodzimierz Bernacki. Ale weselsza była inna jego strategia. To znaczy udawanie, że nie wie, co posłanka KO do niego mówi - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Prezydent Duda mówi, posłowie się śmieją. 6 momentów przemówienia, przy których sala nie wytrzymała
W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu danej kadencji jest zwyczaj, że jeszcze przed ślubowaniem posłów głos zabiera Prezydent RP. Tegoroczne przemówienie Andrzeja Dudy trwało jakieś pół godziny i kilkukrotnie - oprócz oklasków - przerywały je inne reakcje z sali. Oto nasz krótki przegląd poselskich śmiechów i westchnień - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Test dla KO i Trzeciej Drogi. Co Lewica wpisała do swoich projektów aborcyjnych?
"Obie te ustawy traktujemy jako priorytet naszej działalności w nowej kadencji". "Nie ma co czekać ani jednego dnia". Tak Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Magdalena Biejat mówiły o projektach aborcyjnych, które już dzisiaj Lewica złoży w Sejmie. W opcji maksimum znajdzie się dopuszczenie aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży, w opcji minimum - dekryminalizacja przerywania ciąży. A konkretnie?
-
Sejmowa zespołoza, czyli byty, które nic nie robią. Posłowie, po co wam to?
Parlamentarny Zespół ds. Nordic Walkingu, Parlamentarny Zespół Wspierania Hodowców Psów Rasowych, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Królewskiego Miasta Sandomierza. Wśród zespołów w Sejmie IX kadencji kwitło sto kwiatów. Niektóre z nich spotkały się dwa razy, niektóre wcale. Posłowie, posłanki, po co wam to? - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Polska może być jak Meksyk? Natalia Broniarczyk o prawie aborcyjnym na świecie
W umowie przyszłej koalicji rządzącej nie ma punktu o legalnej aborcji. Pod naciskiem Trzeciej Drogi wpisano tam tylko powrót do zakazu z trzema wyjątkami. Ale są politycy i polityczki Lewicy i KO, którzy chcą walczyć o obiecany dostęp do przerywania ciąży. Jak to robić mądrze i jakich cudzych błędów uniknąć? O tym, gdzie jest najlepsze prawo aborcyjne na świecie, a gdzie są kompletnie niepraktyczne przepisy, mówi Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu.
-
"Wyrwać się z traumy pokoleniowej szkoły ministra Czarnka". 18-latki mówią, czego potrzebują w szkole
Oboje chodzą do liceum. Ona organizuje w swojej szkole Tęczowy Piątek, on działa w fundacji GrowSPACE, która wspiera jego tegoroczną edycję. O dzisiejszej szkole, nadziejach na zmiany i o tym, jak sprawić, żeby młodzi ludzie czuli się w swojej klasie bezpiecznie, rozmawiamy z Zofią Wieloch i Mateuszem Trzaską.
-
Lewica o aborcji: "Wprowadźmy ustawę ratunkową". No to sprawdzamy, co w niej jest
Parlamentarzystki Lewicy po wyborach przypominają w mediach ustawę ratunkową, którą trzy lata temu złożył ich klub. To pierwszy krok, żeby ułatwić dostęp do aborcji - i gest w stronę konserwatywnej Trzeciej Drogi, której liderzy wciąż proponują prawo aborcyjne w stylu "zakaz z wyjątkami". Sprawdzam, co jest w ustawie ratunkowej Lewicy. I co o niej sądzą aktywistki aborcyjne - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Wszystko, co chcecie wiedzieć o Mniejszości Niemieckiej, ale nie macie kogo zapytać
PiS, PO, SLD, PSL - przez lata układ sił w Sejmie się zmieniał, ale poseł Mniejszości Niemieckiej zawsze trwał. W najnowszej kadencji go zabraknie. To zaskoczenie: wiele osób sądziło, że niezależnie od wyniku wyborów Mniejszość Niemiecka ma zagwarantowany mandat. Zapraszam na pigułkę wiedzy o tym, co to jest Mniejszość Niemiecka, czym się zajmuje i jakim wyborczym zasadom podlega - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Tusk chce, Lewica chce, Kosiniak się wzdraga, a jest jeszcze weto. Co z aborcją w nowym Sejmie?
I KO, i Lewica obiecały wyborczyniom dostęp do aborcji na życzenie. Ale Trzecia Droga w ogóle się do tego nie pali, prezydent Duda ma prawo weta, a jaka jest sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym, też wiadomo. Sprawdźmy, jakie są szanse, że po zmianie władzy wreszcie zostanie naprawione prawo aborcyjne - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
PiS gratuluje sam sobie. Sprawdziłam, jak prawica komentuje exit polle
"Wyniki badań dają nam czwarte zwycięstwo w dziejach naszej partii. To wielki sukces naszej formacji" - powiedział Jarosław Kaczyński w niedzielę po godzinie 21. I dokładnie tak wygląda przekaz wieczoru po prawej stronie. Gdyby ktoś nie widział wyników exit pollów, pomyślałby, że PiS dostał trzecią kadencję na srebrnej tacy - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Jak działa ten słynny D'Hondt? Wyjaśniamy tak, że każdy zrozumie
System D'Hondta - wszyscy słyszeli, wszyscy znają, a teraz ciekawe, kto wie, jak to tak naprawdę działa. WOS w szkole był dawno temu, matematyka też, a skomplikowane równania, współczynniki i ilorazy odstraszają. Ale polski system wyborczy da się wytłumaczyć prosto i właśnie to robimy poniżej. W siedmiu krokach przejdźmy razem przez to, jak się dzieli miejsca w Sejmie.
-
"Mocna Lewica i Trzecia Droga to najlepszy scenariusz dla opozycji". Miłosz Wiatrowski-Bujacz o tym, co po wyborach
Jak nasz głos wpłynie na priorytety przyszłego rządu, jeżeli wybory wygra opozycja? Czy cztery różne formacje będą umiały prowadzić wspólną politykę? I gdzie w tym wszystkim jest Andrzej Duda? O wyborach parlamentarnych i tym, co może się zdarzyć po nich, w rozmowie z Martą Nowak mówi politolog Miłosz Wiatrowski-Bujacz.
-
"To nie jest żadna taktyka, tylko hazard". Miłosz Wiatrowski-Bujacz o turystyce wyborczej
Czy opłaca się wyjechać na wybory z metropolii do mniejszego miasta? Jaki (jeśli w ogóle) sens ma strategiczne przesuwanie głosu między KO, Lewicą a Trzecią Drogą? I co znaczy w tych wyborach "zmarnowany głos"? O polskim systemie wyborczym i głosowaniu taktycznym w rozmowie z Martą Nowak opowiada politolog Miłosz Wiatrowski-Bujacz.
-
Co z tą szkołą? Porównujemy programy wyborcze dotyczące edukacji
Ciepłe obiady, lżejsze plecaki i więcej angielskiego. Deczarnkizacja, wsparcie psychologiczne, koniec z prywatnymi korepetycjami. Edukacja seksualna, patriotyzm, bon edukacyjny. Tego rodzaju haseł można się w tym tekście spodziewać. Oto skrót propozycji programowych ogólnopolskich komitetów wyborczych dotyczących edukacji - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Morawiecki o Platformie: "Musimy ich przepędzić za linię Odry". Byłam na wiecu PiS w Otwocku
Na spotkaniu PiS w Otwocku było morze flag, balony pneumatyczne i cztery zwrotki hymnu narodowego. Premier Morawiecki chwalił swoją partię, straszył imigrantami, potępiał Tuska. Tego, jak policja zatrzymuje posłankę Kingę Gajewską, widać ani słychać spod sceny nie było. Zapraszam na relację z wyborczego wiecu PiS - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Anioły, demony, małpy w ZOO i boskie powołanie do rodzenia. Polscy politycy o roli kobiet
Kobieta, tajemnicza istota. Kim jest? Kogo przypomina? Czym powinna się w życiu zajmować? I dlaczego się tak uparcie rozpycha w świecie, jakby nie miała co robić w domu? Oto pytania, które chyba wciąż zadaje sobie wielu polskich polityków. Przynajmniej sądząc po tym, co o kobietach mówią - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.
-
Korwin-Mikke na konwencji Fundacji Patriarchat: "Nie chodzi o to, żeby kobiet było mało, tylko żeby nie głosowały"
Kobiety nie powinny mieć prawa głosu, w Bahrajnie jest fajny ustrój, a studentki, w imię równouprawnienia, pozwoliłyby Marsjanom wygubić ludzki gatunek. Janusz Korwin-Mikke udał się na kongres założycielski Fundacji Patriarchat (zaraz opiszę szerzej, co to za cudo). I udowodnił, że wciąż potrafi odpalić protokół 4,76 proc. - pisze Marta Nowak z Gazeta.pl.