-
Nieformalny asystent posłanki PiS na szefa związku piłki nożnej? Anna Krupka go promuje
Łukasz Korus, nieformalny asystent wiceminister Anny Krupki (PiS), która jest szefową sportu w rządzie, może zostać prezesem Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Sama wiceminister mówi, że nie mam wiedzy, by kandydował, "choć oczywiście ma odpowiednie kompetencje".
-
Chińska szczepionka w Polsce tylko dla chętnych? Napięcie w rządzie
Chińska szczepionka na koronawirusa mogłaby być stosowana w Polsce, ale na zasadzie dobrowolności, dowiaduje się nieoficjalnie Gazeta.pl. Osoby, które zgodziłbyby się zaszczepić właśnie nią, miałyby taką możliwość. Takie rozwiązanie jest rozważane w kancelarii premiera, mimo oporu ze strony ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
-
Prof. Zoll: Rozstrzygniecie TSUE jest dla Polski historyczne. A czy coś zmieni? Jest wiążące
- Choć ustrój wymiaru sprawiedliwości jest samodzielnie regulowany przez kraje członkowskie, to jednak muszą być przy tworzeniu tych regulacji przestrzegane fundamentalne zasady prawa europejskiego zapisane w traktatach - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
-
Osobista rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Chin. Wśród tematów chińskie szczepionki przeciwko COVID
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, a w trakcie rozmowy - jak ustaliła wcześniej Gazeta.pl - poruszono m.in. temat możliwości zakupu przez Polskę produkowanych w Chinach szczepionek przeciwko COVID-19. Te doniesienia potwierdził także później szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.
-
Szymon Hołownia chce rozwinąć prawe skrzydło. W Krakowie wrze ws. możliwych transferów
Polska 2050 sonduje radnych PO w sejmiku Małopolski w sprawie transferów. Ruch Szymona Hołowni pracuje nad rozwinięciem konserwatywnego skrzydła, ale decyzji o przejściu posła Ireneusza Rasia jeszcze nie ma. W marcu zbierze się Rada Krajowa PO - przy tej okazji może dojść do starcia konserwatystów ze skręcającymi w lewo władzami partii, co transferom będzie sprzyjać.
-
Prof. Dudek: Szybsze wybory? To żaden absurd. Wcale nie muszą one jednak oznaczać końca PiS
- Zjednoczona Prawica, tak jak każda władza, po prostu gnije. Władza może jednak gnić szybciej lub wolniej, a obecna po wyborach 2019 r. wyraźnie przyspiesza - mówi prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW. Jak podkreśla, przyspieszone wybory to nie absurd, ale nawet przegrana w nich nie oznaczałaby końca PiS, ani nawet końca władzy prawicy, bo rząd "opozycji demokratycznej" będzie "zmasakrowany przez prezydenta i TK".
-
Nowy poseł ma wejść do rządu PiS. "Dzisiaj jest poważnym graczem"
Nowy poseł Łukasz Mejza, który obejmie w Sejmie mandat po zmarłej Jolancie Fedak (PSL), wejdzie do klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wedle informacji Gazeta.pl ma także zasilić rząd i zostać wiceministrem rolnictwa - rozmowy na ten temat są już zaawansowane.
-
"Totalna awantura". W rządzie PiS jest jak w ulubionym powiedzeniu Kaczyńskiego
W poniedziałek spotkało się prezydium rządu - w tym Kaczyński, Gowin i Ziobro. Jak przekonują nasi rozmówcy, atmosfera była dobra, ale konkluzji - brak. To jednak rozmowy pokojowe, gdy na froncie trwa wymiana ognia.
-
Za milion złotych rząd 902 razy pokazał spot Morawieckiego o pieniądzach z UE. Ale akurat nie w TVN
Za milion złotych rząd pokazał w telewizjach prawie tysiąc razy spot promujący wyniki negocjacji premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Czas antenowy wykupiono w TVP, Polsacie i TV Trwam. Pominięto TVN.
-
PiS będzie forsować oranie państwa, czy przez 2,5 roku prowadzić kampanię? "Ta dyskusja się u nas toczy"
Zjednoczona Prawica straciła zdolność forsowania kontrowersyjnych projektów. - W połowie roku będzie czas na decyzje, co robimy. Czy rezygnować z ambitnej agendy zmian, czy starać się ją jednak realizować - mówi jeden ze współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Rezygnacja oznacza poświęcenie 2,5 roku na odzyskiwanie poparcia i walkę o trzecią kadencję.
-
Dwie dymisje wiceministrów - tego żąda PiS. "To było grillowanie 'ziobrystów' i Gowina"
Dymisja wiceministra Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski i żądanie dymisji wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego (Porozumienie) to personalne wnioski z rozmów prezydium Komitetu Politycznego PiS - ustaliła Gazeta.pl.
-
PiS boi się wywrotki na "covidowej górce". Flagowy program Morawieckiego musi czekać
"Nowy ład" - flagowy program rządu ma poślizg. - Zastanawiamy się, kiedy go odpalić. Ludzie żyją przede wszystkim covidem i trudno się przebić z czymkolwiek innym - mówi ważny polityk z obozu rządzącego. Znów rośnie liczba zakażeń, a minister zdrowia alarmował, że nadciąga trzecia fala pandemii.
-
Pluszowe kary dla księży, którzy i tak stoją nad grobami. Kościół w Polsce moralnie już bankrutuje
Seksualni drapieżcy często są w Kościele nietykalni - aż do momentu, gdy stoją już nad grobem. A i tak są to kary wręcz pluszowe. Na ks. Andrzeja Dymera skromna kara spadła cztery dni przed śmiercią. Kard. Henryk Gulbinowicz po przedstawieniu mu kar przez Watykan leżał jeszcze na tym świecie przez niecałe dwa tygodnie.
-
"Dziś dużo łatwiej byłoby przejść na drugą stronę". PiS chce się pozbyć Gowina. Ale nie może
Adam Bielan zażądał od Jarosława Gowina dostępu do siedziby Porozumienia i kont. Ale ich nie dostał. Gowin zażądał od Jarosława Kaczyńskiego dymisji ministrów, którzy go zdradzili, ale ten odmówił. Wicepremier wciąż ma 12 posłów, a jeden z jego współpracowników mówi, że działacze Porozumienia zyskali wspólnego wroga - PiS. - Dziś dużo łatwiej niż wcześniej byłoby przejść na drugą stronę - rozważa.
-
PiS może się wycofać z "pięknej szarży". Podatek od mediów upadnie przez sprzeciw Gowina?
Porozumienie Jarosława Gowina, który ma w Sejmie 13 szabel, najpewniej zablokuje nowy podatek od mediów. Centrala PiS bierze pod uwagę to, że nie mając w Sejmie większości dla projektu, wycofa się z "pięknej szarży" - słyszymy od istotnego polityka PiS.
-
Porozumienie Jarosława Gowina może utrącić podatek od mediów. "Pewnie zablokujemy tę ustawę"
Porozumienie Jarosława Gowina, choć formalnie nie podjęło jeszcze decyzji, to będzie blokować podatek od reklam - przekonują politycy tej formacji. Decyzja ma zapaść jutro na posiedzeniu zarządu.
-
"Było duże ciśnienie", ale "szału nie ma". Dla Morawieckiego "Nowy ład" to ucieczka do przodu
Nasi rozmówcy uczestniczący w pracach nad "Nowym ładem" przekonują, że nie należy się po nim spodziewać wielkiego "wow!". - Szału nie ma - mówi jeden. A inny dodaje: - Niewiele tam jest. Może za dwa lata coś konkretnego wyniknie z tego dla zwykłego Polaka.
-
Dominik Héjj: Wolność słowa? Dla większości Węgrów to dziś już tylko abstrakcja
- Jeśli w Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że w zasadzie wszystko jest pod kontrolą, a dziennikarze by wątpili, to wedle węgierskiego prawa mogliby już podpadać pod paragraf, ponieważ szerzą niepokój społeczny - mówi dr Dominik Héjj, wykładowca w Instytucie Europy Środkowej, redaktor naczelny portalu portal kropka.hu.
-
"Gowin zagrał va banque", "PiS będzie musiało coś przegrać". Kolejny wstrząs w obozie rządowym
- Teraz to PiS będzie musiało coś przegrać - mówi jeden ze współpracowników Jarosława Gowina. Wicepremier ma 12 posłów, którzy zadeklarowali mu lojalność, więc może utrącić w Sejmie jakąś ważną dla PiS ustawę, by wziąć odwet. Bo w Porozumieniu nikt nie ma wątpliwości, że to Jarosław Kaczyński dał zielone światło na odbicie Gowinowi partii.
-
Druga wojna o Porozumienie. Efekt? "Kaczyński wie, że bez naszych 13 szabel rząd straci większość"
Po dwóch dniach batalii Adama Bielana i Jarosława Gowina o przywództwo w Porozumieniu wyłania się obraz sytuacji. Gowin ma 13 szabel w Sejmie i "teren", a to de facto kończy próbę odbicia wicepremierowi partii. Próbę, na którą zgodę wydać musiał sam Jarosław Kaczyński. Gowin ma teraz formację nieco mniejszą, ale za to bardziej karną.