-
Zwykła większość wystarczy, żeby opuścić UE? Ekspert: "Szokująca nierównowaga". Skomentował pomysł Tuska
- Donald Tusk ma rację. Do wyjścia Polski z Unii Europejskiej wystarczy ustawa przyjęta zwykłą większością w Sejmie. Do Wspólnoty wchodziliśmy na podstawie referendum, które jest bardzo trudną procedurą, a wyjść możemy w bardzo prosty sposób. To jest niestety szokująca nierównowaga - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Artur Nowak-Far, ekspert od prawa europejskiego.
-
O. Paweł Gużyński: Paweł M. był rasowym przestępcą seksualnym, z czego o. Zięba nie zdawał sobie sprawy
- Ówczesny stan świadomości Macieja Zięby był podobny do - generalnie rzecz ujmując - mentalności, która panowała w sprawach związanych z pedofilią w lwiej części społeczeństwa i wspólnoty Kościoła. Czyli: nie ujawniać, nie mówić o tym głośno, przenieść, załatwić po cichu - mówi Gazeta.pl o. Paweł Gużyński. Z dominikaninem rozmawiamy o sprawie Pawła M., zakonnika oskarżanego o akty przemocy i wielokrotne gwałty.
-
"Straszenie diabłem" i "szamańskie cyrki" Pawła M. Ks. Kobyliński: Zięba wiedział i był przez lata hołubiony
- Trwające przez dziesięciolecia milczenie dominikanów pozwoliło na to, aby charyzmatyczny zakonnik krzywdził kolejne osoby - mówi w rozmowie z Gazeta.pl ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z UKSW. Duchowny podkreśla, że o. Paweł M. mógł skrzywdzić setki członków swojej "sekty". - Problem dorosłych ofiar w Kościele to kolejna puszka Pandory. Ona może się okazać jeszcze bardziej przerażająca niż ta dotycząca ofiar pedofilii klerykalnej - mówi.
-
Ekspert o powtórce głosowania: "Nie było podstaw". Uzasadnienie wniosku? "Tam jest wręcz potwierdzenie"
- Widząc uzasadnienie wniosku, nie mam żadnych wątpliwości, że nie było podstawy do reasumpcji. W piśmie jest wręcz potwierdzenie, że posłowie zdawali sobie sprawę, iż zostało zarządzone głosowanie ws. odroczenia posiedzenia - mówi w Gazeta.pl dr hab. Mikołaj Małecki z UJ. Ekspert nie ma wątpliwości, że ustawy uchwalone po reasumpcji są niekonstytucyjne.
-
Poseł zawiadamia Prokuraturę Krajową ws. "powoływania się na wpływy". W tle groźby i sprawa ks. Cudoka
Poseł Maciej Kopiec chce, aby Prokuratura Krajowa zbadała "powoływanie się na wpływy" między innymi w prokuraturze w Opolu. Chodzi o sprawę nagrań, na których słychać groźby pod adresem księdza Rafała Cudoka. Z opinii biegłej sądowej ma wynikać, że nagrany głos należy do kanclerza opolskiej kurii. Duchowny zaprzecza i twierdzi, że jest pomawiany. Z kolei prokuratura uważa, że to ks. Cudok podszywał się pod opolskiego biskupa i kanclerza.
-
Urzędnicy Dudy analizują raport ws. pedofilii. Zmiany mogą być szersze, w tle obawa przed "wtórną wiktymizacją"
Państwowa Komisja ds. Pedofilii już w lutym i kwietniu zwróciła się do Andrzeja Dudy z projektem zmian w prawie. Chodzi m.in. umożliwienie wpisywania przestępców seksualnych do tzw. rejestru pedofilów. Obecnie ta kompetencja jest tylko na papierze. Kancelaria Prezydenta przekonuje w odpowiedzi na nasze pytania, że trwają "intensywne prace legislacyjne". Analizowany przez prezydenckich urzędników jest także opublikowany pod koniec lipca raport Komisji.
-
Do komisji ds. pedofilii trafiło pięć zgłoszeń ws. ewentualnych zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza
W czerwcu do Państwowej Komisji ds. Pedofilii wpłynęło kolejne zgłoszenie dotyczące ewentualnych zaniedbań ze strony kard. Stanisława Dziwisza - dowiedział się portal Gazeta.pl. Łącznie, o czym informuje nas komisja, zgłoszeń dotyczących duchownego było pięć.
-
Groźby pod adresem Scheuring-Wielgus i księdza Cudoka. Ksiądz kanclerz wydał oświadczenie
Ktoś groził Joannie Scheuring-Wielgus i księdzu Rafałowi Cudokowi. Z zamówionej przez posłankę ekspertyzy ma wynikać, że za groźbami stał kanclerz kurii opolskiej. Duchowny zaprzecza. "Nigdy nie prowadziłem rozmów, które są mi przypisywane, lecz zostały spreparowane po to, by zdyskredytować moją osobę, a pośrednio Biskupa Opolskiego i całą opolską kurię" - czytamy w oświadczeniu.
-
Sprawa zaniedbań abp. Skworca w komisji i prokuraturze. Akta kościelne? "Niestety nie zostały nadesłane"
Do Państwowej Komisji ds. Pedofilii trafiły dwa zgłoszenia dotyczące zaniedbań Wiktora Skworca. Oba zostały przekazane prokuraturze, sprawa jest w toku. W piątek archidiecezja krakowska poinformowała o zakończonym postępowaniu Watykanu ws. metropolity katowickiego. - Nie rozumiem tej logiki. Tutaj nie ma słowa "kara", słowa "przepraszam" - komentuje komunikat archidiecezji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
-
Robert Biedroń podtrzymuje słowa o "placu im. ofiar Jana Pawła II". "Miał swoje grzechy"
Robert Biedroń nie wycofuje się ze słów o "placu imienia ofiar Jana Pawła II". - Taki plac powinien powstać - mówi w rozmowie z Gazeta.pl. - Papież miał swoje grzechy. Dzisiaj wyraźnie widać, że pewne emocje i zmowa milczenia doprowadziły do wypaczenia jego prawdziwego obrazu - podkreśla europoseł.
-
Prokuratura ma wątpliwości ws. poręczenia za Nowaka. Prawnik o kontrowersyjnym przepisie: Skandaliczny
Prokuratura ma wątpliwości, czy Sławomir Nowak mógł wyjść z aresztu za poręczeniem majątkowym, na które mieli zrzucić się jego krewni i znajomi. Trwa weryfikacja źródła pieniędzy. Śledczy powołują się przy tym na nowy przepis, który - na etapie projektu - krytykował Rzecznik Praw Obywatelskich i inni prawnicy. Czy rzeczywiście prokuratura może zakwestionować poręczenie, jeśli pochodzi ze zbiórki? O sprawę pytamy prof. Macieja Gutowskiego, prawnika z UAM w Poznaniu.
-
Ks. Szostek o watykańskim śledztwie ws. kard. Dziwisza: Nie można traktować jego zasług jako zasłony
W sobotę zakończyła się wizyta w Polsce kard. Angelo Nagnasco, który na polecenie Watykanu badał "sygnalizowane zaniedbania" kard. Stanisława Dziwisza. - Mam poczucie, że Watykan postanowił nie liczyć się z hierarchicznymi różnicami wewnątrz poszczególnych krajów i stara się rozstrzygnąć sprawy możliwie obiektywnie - komentował w TVN24 ks. prof. Andrzej Szostek, etyk, i filozof. Jak zaznaczył, ewentualną okolicznością łagodzącą dla kard. Stanisława Dziwisza nie może być jego praca dla papieża Jana Pawła II.
-
Watykan już prowadzi przesłuchania ws. Dziwisza. Znamy szczegóły. "Kuria nie wiedziała"
Duchowni z Watykanu nie powiadomili kurii krakowskiej o spotkaniu z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. W trakcie przesłuchania padły pytania o kard. Stanisława Dziwisza, ale także o innych księży. - Kard. Bagnasco odebrałem jako osobę kompetentną i obiektywną - opowiada w Gazeta.pl ks. Isakowicz-Zaleski. - Nie dziwi fakt, że postępowanie w sprawie kard. Dziwisza prowadzi osoba z zewnątrz - mówi nam z kolei ks. Piotr Studnicki z Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
-
Połamane drzewa, podtopienia, liczne interwencje. Gdzie alert? Opozycja: "Nie ma wyborów". RCB tłumaczy
Choć burze, które we wtorek nawiedziły Polskę, w wielu miejscach były fatalne w skutkach, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysłało ostrzegawczych SMS-ów. "Nie ma wyborów, więc nie czekajcie na alerty RCB" - kąśliwie komentował senator Krzysztof Brejza. - Meteorolodzy nie rekomendowali wysyłania alertów i nie były spełnione podstawowe kryteria - słyszymy w RCB.
-
Politycy PiS stają w obronie fundacji o. Rydzyka. Piszą o "wolności religijnej i wolności słowa"
Grupa posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości wydała oświadczenie, w którym sprzeciwiła się działaniom Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska podejmowanym wobec fundacji Lux Veritatis. Zdaniem polityków PiS, działania te są "ukierunkowane na praktyczne czasowe zablokowanie" funkcjonowania fundacji o. Tadeusza Rydzyka.
-
Ekspert o wyciekach maili Dworczyka. "To 'socjoatak', wykorzystanie nawyków i słabych zabezpieczeń"
- Nie chce mi się wierzyć, że ktoś się włamał na skrzynkę ministra Dworczyka i od razu się tym pochwalił. Jeśli tak, to głupio zrobił, bo skrzynkę da się wykorzystać na różne sposoby, można buszować po niej dość długo, skopiować dane i dopiero później ujawnić. Można z tym przecież poczekać nawet rok - mówi Gazeta.pl Marcin Maj, ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci, dziennikarz portalu Niebezpiecznik.pl. - Politycy, którzy się teraz śmieją z ministra, już mogą być zhakowani - zauważa.
-
Bielsko-Biała. Ofiara księdza pedofila pozywa diecezję. Domaga się 3 mln zł. "Gehenna lęku"
Do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej trafił pozew Janusza Szymika przeciwko diecezji bielsko-żywieckiej - dowiedział się portal Gazeta.pl. Mężczyzna domaga się trzech milionów złotych zadośćuczynienia za trwające latami wykorzystywanie seksualne. - Ta kwota nie odzwierciedla mojego cierpienia - mówi nam ofiara księdza Wodniaka.
-
Biskup Rakoczy ukarany przez Watykan. Ofiara księdza pedofila: Potwierdzenie zepsucia moralnego
- Decyzja Watykanu oznacza totalny upadek wizerunku i szacunku, jakim był darzony biskup Rakoczy. Pamiętajmy, że to przyjaciel samego świętego Jana Pawła II i kardynała Stanisława Dziwisza, wielokrotny pracownik sekcji polskiej w Watykanie, osoba darzona do tej pory wielką estymą. Mit ten definitywnie upadł - mówi w Gazeta.pl Janusz Szymik, ofiara księdza Jana Wodniaka.
-
Wirusolożka o wzroście zakażeń na Wyspach: Nie oszukujmy się. To nie koniec epidemii
Wielka Brytania zanotowała w środę najwyższy od kwietnia dobowy bilans zakażeń. - 18-procentowy wzrost zakażeń w ujęciu dwutygodniowym to nadal stosunkowo niedużo. Martwić będziemy się przy wzroście na poziomie 25 proc. W przypadku wzrostu o 50 proc. zapewne będzie konieczność powrotu do lockdownu - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Emilia Skirmuntt, wirusolożka z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
-
Spada liczba chętnych na szczepienie. Dr Sutkowski: Niektórzy obrazili się na system
- Niestety, młodzi ludzie są bardziej podatni na media społecznościowe, gdzie wyraźny jest dyskurs antyszczepionkowy. I to widać - wśród młodszych roczników osób świadomych i chcących się szczepić jest stosunkowo niedużo - mówi Gazeta.pl dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.