ZAIKS chce tantiem od organizatorów studniówek

Styczeń to czas tradycyjnych "studniówek". Maturzyści będą się bawili na wielkich balach zarówno w szkołach, jak i w specjalnie wynajętych salach czy restauracjach. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przypomina jednak, że organizując "studniówkę" należy pamiętać o zapłaceniu tak zwanych tantiem, bo inaczej zabawa będzie nielegalna i może skończyć się wysoką grzywną.

Jak podkreśla Bartłomiej Skrętny z gorzowskiego oddziału ZAiKS, opłata za prawa autorskie obowiązuje każdego, kto wykorzystuje utwory muzyczne w celach zarobkowych. Przepis dotyczy też organizatorów "studniówek", choć i w tym przypadku są oczywiście pewne wyjątki. Jeśli maturzyści bawią się w szkole, a odtwarzaniem muzyki zajmuje się uczeń, nauczyciel lub któryś z rodzicówc, nie biorący za to żadnych pieniędzy, to wtedy szkoła jest zwolniona z obowiązku płacenia tantiem. Podobnie rzecz ma się, jeśli "studniówka" jest organizowana w klubie lub restauracji, który ma podpisaną umowę licencyjną z ZAiKSem.

Zdaniem Bartłomieja Skrętnego opłata za wykorzystywanie utworów muzycznych nie jest zbyt wygórowana, tak więc organizatorzy "studniówek" nie mają powodu, aby unikać płacenia tantiem i narażać się na wysokie kary finansowe.