Rosnieft wystawia polskie rafinerie na roszczenia Jukosu

Ropa ze złóż Jugansknieftiegazu przejętych od Jukosu wciąż płynie i będzie płynąć do rafinerii w Polsce - ujawnił szef koncernu Rosnieft, który przejął złoża Jukosu. To stwierdzenie wystawia polskie rafinerie na ryzyko zapowiadanych przez Jukos roszczeń wobec nabywców ropy z Jugansknieftiegazu.

Dziennik "Kommiersant" opublikował w poniedziałek wywiad z Sergiejem Bogdanczikowem, prezesem państwowego koncernu Rosnieft. Władze Rosji 19 grudnia zlicytowały spółkę Jugansknieftiegaz, która eksploatuje główne złoża koncernu Jukos. Kontrolę nad Juganskiem przejął właśnie Rosnieft.

Dokąd trafia ropa wydobywana teraz przez Jugansk? - Tam, gdzie Jukos planował ją wysłać w pierwszym kwartale. Nie mieliśmy wyboru - zgodnie z przepisami i normatywami cały podział potoków ropy na pierwszy kwartał jest zatwierdzany do 15 grudnia przez komisję do spraw dostępu do głównych rurociągów. Dlatego wszystkie zapowiedziane przez Jukos dostawy na eksport i wewnętrzny rynek trafiają tam, gdzie były zapowiedziane - powiedział Bogdanczikow.

Czy Rosnieft nie boi się, że za granicą ropa z Juganska zostanie zajęta przez komorników? - Nie - odpowiedział Bogdanczikow. - Ta ropa była eksportowana i jest eksportowana. Również w drugim kwartale nie zamierzamy wprowadzać zmian w dostawach, bo odbiorcy ropy w Polsce, na Węgrzech i w innych państwach Europy, które były tradycyjnymi odbiorcami ropy Jukosu, powinny nadal ją otrzymywać. Powinniśmy honorować takie partnerskie stosunki i będziemy je honorować - stwierdził prezes Rosnieftu.

Zdaniem Jukosu licytacja jego złóż była niezgodna z prawem, a złoża sprzedano "za bezcen". Obrót ropą z Juganska to według Jukosu handel ropą, którą mu "skradziono". W zeszłym tygodniu prezes Jukosu Steven Theede ostrzegał, że firma będzie występować z roszczeniami wobec nabywców ropy z Jugansknieftiegazu.

W połowie stycznia kontrakty na dostawy ropy Jukosu do PKN Orlen i Grupy Lotos zostały zawieszone, co tłumaczono utratą przez Jukos złóż Jugansknieftiegazu. Polskie rafinerie zapewniły, że pozyskały nowe źródła dostaw, ale szczegółów nie chcą ujawnić.

Czy polskie rafinerie nie kupują nadal ropy z Juganska, płacąc tylko za nią innym firmom - jak wynika z wywiadu przeprowadzonego z prezesem Rosnieftu? Rzecznik Lotosu Marcin Zachowicz twierdzi, że gdańska firma nie kupuje ropy z Jugansknieftiegazu. PKN Orlen nie odpowiedział na pytanie w tej sprawie.