Lord Jim

Bohaterem powieści Josepha Conrada "Lord Jim" jest Jim, syn angielskiego pastora, który pragnął zostać marynarzem. Podczas pobytu na statku szkolnym zawahał się i nie popłynął z kolegami ratować rozbitków. Kapitan rozumiał jego zachowanie, Jim uważał, że jest powołany do bardziej odpowiedzialnych zadań. Marzył o bohaterskich czynach i przygodach.

Po dwóch latach uzyskał dyplom i wyruszył w morze. W czasie jednego z rejsów został uderzony przez spadającą belkę i musiał przebywać przez krótki czas w szpitalu.

Po opuszczeniu szpitala zaciągnął się na stary parowiec "Patna", który przewoził pielgrzymów do Mekki. Statek był w złym stanie - zardzewiały, przeładowany. Pewnej nocy dno statku zostało uszkodzone, groziło mu zatonięcie. Kapitan i mechanicy postanowili uciec, nie budząc pasażerów. Jim dołączył do uciekającej załogi. Wiedział, że nie można uratować pielgrzymów ze względu na małą liczbę łodzi ratunkowych. Żałował swojego postępowania, jednak nie mógł wrócić na statek. Rozbitkowie zostali uratowani przez załogę francuskiego statku.

Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy o powieści "Lord Jim" Josepha Conrada .

Za naruszenie prawa morskiego Jim i pozostali marynarze mieli stanąć przed sądem morskim. Jednak na rozprawę stawił się tylko Jim. Kapitan i drugi mechanik uciekli, a pierwszy mechanik przebywał w szpitalu. Za porzucenie pasażerów w obliczu zagrożenia sąd odebrał Jimowi patent oficerski.

W sądzie Jim poznał kapitana Marlowa, który pomógł mu w znalezieniu pracy. Jim często zmieniał miejsce zatrudnienia. Nie potrafił uwolnić się od wspomnień związanych z wypadkiem.

Marlow razem ze swoim przyjacielem Steinem postanowili wysłać Jima do miejsca, w którym nikt nie słyszał o wypadku parowca. Tytułowy bohater zamieszkał na egzotycznej wyspie Patusan. Miał uporządkować interesy Steina, prowadzone przez Portugalczyka Corneliusa.

Po przybyciu na wyspę Jima uwięził radża Tunku Allang. Jimowi udało się uciec. Poznał Doramina (naczelnika plemienia Bugisów), który otoczył go ojcowską opieką. Zaprzyjaźnił się z Dainem Warisem (synem Doramina).

Jim zamieszkał u Corneliusa, poznał tam jego pasierbicę. Cornelius za wszelką cenę pragnął pozbyć się Jima, nasyłał na niego morderców. Pewnej nocy pasierbica Corneliusa ostrzegła Jima przed zamachowcami, który rozbroił ich i kazał skoczyć do rzeki. Po tym zdarzeniu Jim nazywał dziewczynę Klejnotem, obiecał zabrać ją z domu ojczyma. Między młodymi zrodziło się uczucie.

Plemię Bugisów traktowało Jima jako swego przywódcę, wdzięczne było za pomoc w pokonaniu Szarifa. Nazywali Jima tuanem, czyli Lordem (Panem). Jim jest szczęśliwy, ma przyjaciela, ukochaną kobietę, czuje się potrzebny.

Sytuacja zmienia się, gdy na wyspę przybywa awanturnik Brown ze swą bandą. Zamierzają napaść na mieszkańców osady, jednak napotykają opór. Jim przebywa wtedy w głębi lądu. Dain Waris przygotowuje obronę osady. Cornelius namawia Browna do zabicia Jima. Jednak Brown liczy na pomoc Jima w opanowaniu wyspy, zdobywa jego zaufanie, przedstawiając siebie jako człowieka, któremu się nie powiodło w życiu. Jim postanawia puścić Browna wolno.

Do Browna przybywa Cornelius, proponując atak na obóz Daina. Brown zgadza się. Zaatakowani mieszkańcy Patusanu uciekają, jednak syn Doramina ginie. Jim obwinia się za śmierć przyjaciela. Prosi swego sługę Tamb'Itama o opiekę nad Klejnotem, a sam udaje się do chaty naczelnika plemienia. Ginie zastrzelony przez zrozpaczonego ojca.

Myślisz, że dobrze poznałeś tę lekturę? Znasz jej treść i bohaterów? Sprawdź, rozwiązując QUIZ z wiedzy o powieści "Lord Jim" Josepha Conrada .

Zobacz także:

Lord Jim - problematyka

Lord Jim - plan wydarzeń

Narracja i narrator

Lord Jim - plan wydarzeń

Lord Jim - motywy

Lord Jim - krótkie omówienie

Lord Jim - geneza utworu

Lord Jim - cytaty

Lord Jim - bohaterowie

Lord Jim - bibliografia

Lord Jim - czas i miejsce akcji

Joseph Conrad - najważniejsze dzieła

Joseph Conrad - biografia

Lord Jim - Rozwiąż quiz