Latarnik

Henryk Sienkiewicz napisał "Latarnika" pod koniec 1880 roku. "Latarnik" został po raz pierwszy opublikowany w czasopiśmie "Niwa". Jest uważany za arcydzieło nowelistyki polskiej. Nowelę Henryka Sienkiewicza poprzedza notatka: "Opowiadanie osnute jest na wypadku rzeczywistym, o którym w swoim czasie pisał J. Horain w jednej ze swoich korespondencyj z Ameryki". Opisane zdarzenie dotyczyło emigranta Sielawy, który stracił pracę na latarni, ponieważ zapomniał ją zapalić. Zaniedbał swoje obowiązki, bo czytał powieść Zygmunta Kaczkowskiego "Murdelio". Henryk Sienkiewicz stworzył z tej notatki opowiadanie patriotyczne.

Treść "Latarnika":

Do Aspinwall przybył Polak Skawiński, aby objąć posadę latarnika. Życie mężczyzny obfitowało w przygody, zwykle kończące się dla niego katastrofą. Skawiński tułał się po całym świecie, brał udział w powstaniu listopadowym, w wojnie domowej w Hiszpanii, walczył na Węgrzech w czasie Wiosny Ludów. Był wszędzie tam, gdzie toczyła się walka "za naszą i waszą wolność".

Zobacz, gdzie jeszcze znajdziesz motyw patriotyzmu

W swoim życiu wykonywał wiele zawodów: był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem rządowym w Indiach Wschodnich. W Kalifornii założył farmę, ale zrujnowała go susza, handlował z dzikimi plemionami w Brazylii, miał warsztat kowalski w Arkansas, który spalił się w pożarze miasta. Służył jako majtek na statku, był harpunnikiem na wielorybniku. Miał również fabrykę cygar w Hawanie, jednak kiedy zachorował, wspólnik go okradł. Na starość zaczął szukać miejsca, gdzie mógłby się osiedlić. Rozpoczął ciche, spokojne życie jako latarnik w Aspinwall. Sumiennie wykonywał swoje obowiązki, dużo rozmyślał i wspominał.

Sprawdź, w których lekturach występuje motyw podróży

Pewnego dnia wśród zapasów wody i żywności latarnik znalazł paczkę z książkami. Czytając "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, przeniósł się w myślami do ojczyzny, za którą bardzo tęsknił. Wspominając piękne krajobrazy Polski, zapada w sen.

Zobacz omówienie "Pana Tadeusza"

Następnego dnia budzi go strażnik portowy Johns, informując, że nie zapalił latarni, przez co rozbiła się łódź.

Skawiński stracił pracę i wyruszył na dalszą tułaczkę. Widziano go na statku z Aspinwall do Nowego Jorku. Miał ze sobą książkę "Pan Tadeusz".

Przeczytaj o innych bohaterach i utworach pozytywizmu

Zobacz także:

Latarnik - problematyka

Latarnik - plan wydarzenia

Latarnik - motywy

Latarnik - omówienie

Latarnik - geneza utworu

Latarnik - czas i miejsce akcji

Latarnik - cytaty

Latarnik - bohaterowie

Latarnik - bibliografia

Latarnik - biografia