Misja Szpik

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Życia. W tym dniu chcemy zwrócić uwagę na to, że podejmując niewielki wysiłek każdy z nas może podarować życie dla drugiego człowieka. Przeszczep szpiku jest często jedyną szansą na wyleczenie dla wielu pacjentów, ale niestety wokół dawstwa wciąż krąży wiele stereotypów.

Fakt ten przyczynia się do tego, że dawców ciągle brakuje. Właśnie dlatego chcemy dotrzeć z rzetelną wiedzą na temat transplantacji szpiku do jak najszerszej grupy Wrocławian oraz umożliwić im zostanie potencjalnymi dawcami. Organizujemy mobilizację do Rejestru Potencjalnych Dawców Szpiku przy Fundacji Przeciwko Leukemii przy wsparciu firmy Medigen. Zarejestrować się będzie można 24 marca między godziną 10.00 a 18.00 w dwóch punktach:

1. Katedrze Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy ul. Chałubińskiego 6a

2. Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7/10

W obu miejscach poza rejestracją będzie można uzyskać szczegółową informację o metodach pobierania szpiku, wymaganiach zdrowotnych, jakie musi spełnić dawca, a także o jego prawach i obowiązkach, dlatego zachęcamy do przyjścia także osoby które mają wątpliwości. Dodatkowo, w tym dniu po kampusach największych uczelni wyższych będą krążyć wolontariusze zachęcający do udziału w rejestracji. Kulminacyjnym punkt dnia to konferencja naukowa, podczas której od autorytetów takich jak:

- Profesor Alicja Chybicka i Profesor Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu;

- Pani Anna Czerwińska znakomita polska alpinistka i himalaistka,

- Martyna Wojciechowska, prezenterka, dziennikarka, podróżniczka i pisarka;

- Pan Leszek Kauc i Pani Monika Sankowska przedstawiciele Fundacji Przeciwko Leukemii,

będzie można dowiedzieć się, dlaczego warto zostać dawcą szpiku. Dodatkowo, aby udowodnić, że dawcy jak i biorcy po przeszczepie mogą żyć pełnią życia i dokonywać rzeczy niezwykłych, zaprezentujemy relację z wyprawy "Szpik na Szczyt" -Kilimandżaro 2014

Podczas konferencji obecni będą uczestnicy i ambasadorzy tejże wyprawy. Konferencja rozpocznie się o godzinie 16:30 w Sali 2D bundynku D Wydziału Prawa przy Placu Uniwersyteckim 7-10 . Całość akcji odbywa się pod patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Marka Ziętka oraz patronatem honorowym i merytorycznym prof. dr hab. Alicji Chybickiej.

Organizatorem IFMSA-Poland oraz SKN przy Klinice Transplantacji Szpiku Onkologii I Hematologii Dziecięcej. przedzięwziecia jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.

Więcej o: