Podróż w kosmos

W najbliższy piątek, 22 marca 2013 r., odbędzie się piąty wykład dla młodych naukowców w ramach Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Siedmioletni Tomasz Markowski opowie rówieśnikom o tajemnicach kosmosu. W roli dorosłego eksperta wystąpi znany astronom dr Paweł Preś.

- Na marcowym spotkaniu w ramach PAD kolejny młody ekspert Tomek pokaże uczestnikom, gdzie jest nasze miejsce we wszechświecie. Zabierze w podróż wahadłowcem do odległych o biliony kilometrów galaktyk - zapowiada dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka projektu na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW.

Tomek jest pasjonatem nauki. Swoją wiedzę czerpie m.in. z książek popularnonaukowych dla dzieci. Pomimo młodego wieku interesuje się także chemią, fizyką i owadami. Zna budowę popularnych pierwiastków i związków chemicznych. Aktywnie uczestniczy w projekcie Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworze pt.: "Mały Geniusz" z bardzo dobrymi wynikami. W przyszłym miesiącu będzie uczestniczył, jako współprowadzący, w spotkaniu z panią sędzią Anną Marią Wesołowską znaną z telewizji TVN.

- Uwielbia się uczyć i czytać książki, no i grać na komputerze, ale to ostatnie staramy się mu ograniczać. Dosłownie godzinami mógłby czytać lub oglądać filmy o dinozaurach i kosmosie - z dumą mówi mama Tomka.

Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno mali, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w piątek. Na pierwszym wykładzie uczestnicy uroczyście otrzymali imienne indeksy uczelni. Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta. W tym roku projekt PAD jest realizowany w 20 ośrodkach w Polsce dla około 6 000 dzieci.

Patronat honorowy nad Polską Akademią Dzieci objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Patronat medialny nad Polską Akademią Dzieci objęła TVP Wrocław.

Partnerzy wykładu:

- Aquapark Wrocław

Wykład piąty - 22 marca 2013 r., godzina 11.00

Tytuł: "Tajemnice kosmosu"

Młody ekspert: Tomek Markowski (lat 7,5)

Dorosły ekspert: dr Paweł Preś, astronom z Instytutu Astronomicznego Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniami aktywności słonecznej i gwiazdami późnych typów widmowych.

Moderator spotkania: Kacper Dawiec (12 lat), młody wykładowca z lutowego spotkania PAD

Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, aula, Wrocław

Więcej o: