Müller: Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard

- Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard - poinformował w poniedziałek w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info rzecznik rządu. Piotr Müller dodał, że taki dokument zostanie skierowany do Berlina "w najbliższych dnia".

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w TVP Info, że Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie polskich czołgów Leopard. Zaznaczył, że działania i zabiegi dyplomatyczne są prowadzone w ramach koalicji państw, które wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją.

Müller podkreślił, że stanowisko Niemiec w sprawie dostaw czołgów dla Ukrainy zmienia się, ale "zajmuje to bardzo dużo cennego dla Ukrainy czasu".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy państwa zachodnie pomogą odbudować Ukrainę?

Müller: Polska wyśle do Niemiec oficjalną notę w sprawie przekazania Ukrainie leopardów

Rzecznik rządu podkreślił w programie "Gość Wiadomości", że presja dyplomatyczna ma sens. 

Formalnie będziemy notę dopiero kierować, bo pamiętajmy, że chcemy to zrobić w ramach koalicji państw, ale najpierw rozmowy dyplomatyczne. Wysyłanie formalnej noty będzie możliwe w momencie, gdy dyplomatycznie zostanie to uzgodnione. Chcemy to zrobić wspólnie

- mówił Piotr Müller. W ostatnich dniach kilka europejskich państw, w tym Polska, zadeklarowało gotowość do wysłania leopardów na Ukrainę. Do tej pory brakowało jednak zgody niemieckich władz.

W niedzielę w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI niemiecka ministerka spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapowiedziała, że jeśli Polska wystąpi do Niemiec o zgodę, Berlin nie będzie się temu sprzeciwiać. Polskie władze przekazały, że taki wniosek zostanie wkrótce wysłany, ale podkreślają jednocześnie, iż Polska przekaże czołgi bez względu na stanowisko Niemiec.

Spotkanie międzyparlamentarne NATO - Ukraina

- Podczas poniedziałkowego spotkania międzyparlamentarnego NATO - Ukraina w Brukseli uczestnicy omówili zwiększenie pomocy wojskowej ze strony Sojuszu - poinformował przewodniczący stałej delegacji Rady Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO Jewhen Czernew. Zaznaczył, że omówiono również postępy Ukrainy na rzecz członkostwa w NATO oraz pogłębienie współpracy z Sojuszem.

- Jeśli chodzi o wyniki spotkania z Jensem Stoltenbergiem (szefem NATO), to potwierdził on, że nasi partnerzy przeszli od "pomocy Ukrainie w przetrwaniu do pomocy Ukrainie w zwycięstwie". Potwierdzają to wyniki spotkania w Ramstein, gdzie otrzymaliśmy gwarancje dostaw większej liczby sprzętu ofensywnego i pojazdów pancernych - powiedział.

Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg przyjął Honorową Nagrodę parlamentu Ukrainy. Zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy. - Dziękuję bardzo. To naprawdę wielki zaszczyt otrzymać tę nagrodę. Sojusznicy z NATO udzielają Ukrainie bezprecedensowej pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej po to, by wesprzeć prawo Ukrainy do samoobrony. Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszenie przez sojuszników dostaw bardziej zaawansowanej i ciężkiej broni na spotkaniu w Rammstein w zeszłym tygodniu. Aby osiągnąć pokój jutro, Ukraina pilnie potrzebuje więcej broni dziś - powiedział Jens Stoltenberg.

Jak poinformował Jewhen Czernew, po spotkaniu sekretarz generalny NATO wyruszył do Niemiec na rozmowę z kanclerzem Olafem Scholzem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: