"Tarcza antykryzysowa" przyjęta razem z poprawką do Kodeksu wyborczego. Prawnik: Wybory będą nieważne

Politycy opozycji nie kryją oburzenia faktem, że nocą do ustaw, które wchodzą w skład tzw. tarczy antykryzysowej, PiS dorzucił zmiany w Kodeksie wyborczym. "(...) Kolejny dowód, że trwa stan nadzwyczajny. Wybory będą nieważne" - komentuje dr Maciej Małecki, prawnik.

Posiedzenie Sejmu trwało do białego rana. Głosowanie nad poprawkami do pakietu ustaw, czyli tzw. tarczy antykryzysowej, ruszyło dopiero po godzinie 3. W trakcie drugiego czytania PiS dołożyło poprawkę zmieniającą kodeks wyborczy. Pozwala ona na głosowanie korespondencyjne osobom w izolacji oraz tym, które ukończyły 60 lat.

Ostatecznie wczesnym rankiem przyjęto cały pakiet ustaw. Opozycja nie zostawia suchej nitki na sposobie procedowania specustawy oraz na zmianie w Kodeksie wyborczym. "Zmiany w kodeksie wyborczym wprowadzane pod osłoną nocy. Pis demoluje demokrację. Wady systemu uniemożliwiają głosowanie posłom. Bez dyskusji, bez pytań. Koniec tego spektaklu. Godzina 6.20" - komentuje na Twitterze Grzegorz Schetyna. 

Członkowie Lewicy zwracają jednak uwagę na fakt, że Platforma Obywatelska ostatecznie poparła pakiet ustaw, nad którym wczoraj głosowano. 

"Kilka godzin temu kierowałem te słowa do PiS. Teraz powtórzę je, tym razem do Platformy. Panie i panowie z Platformy, zagłosowaliście za ustawą, która łamie prawo. Podnieśliście rękę za tym, żeby wybory odbyły się w trakcie epidemii. Jeśli tak się stanie, będzie to wasze dzieło" - napisał na Twitterze Adrian Zandberg.

Nocne głosowanie w Sejmie. "Tarcza kryzysowa okazuje się tarczą wyborczą"

Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej pisze z kolei: "Podsumowanie sejmowej nocy: 1. posłowie Koalicji Obywatelskiej poparli pakiet antykryzysowy, bo pomoc dla przedsiębiorców i pracowników nie może czekać. 2. Byliśmy przeciw zmianom sposobu głosowania w wyborach ze względu na tryb wprowadzenia go do ustawy".

"Wybory odbędą się 10 maja. Nie będzie debat, nie będzie kampanii, Andrzej Duda będzie nam wciskany od rana do nocy przez ostatnie tygodnie w mediach rządowych. To oczywiście nie jest przypadek, niektórzy się spodziewali. PiS zmienia kodeks wyborczy na miesiąc przed wyborami..." - stwierdza Artur Dziambor z Konfederacji.

"PIS nocą chce zmienić Kodeks Wyborczy w ustawie, która nie ma z tym nic wspólnego. Tarcza kryzysowa okazuje się tarczą wyborczą" - pisze Tomasz Zimoch z Koalicji Obywatelskiej.

"Wybory będą nieważne"

Dr Mikołaj Małecki, prawnik, stwierdza, że zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzono z naruszeniem regulaminu Sejmu i Konstytucji. "Poprawka w kodeksie wyborczym to rażące naruszenie regulaminu Sejmu i Konstytucji (brak trzech czytań, pilna zmiana kodeksu wbrew Konstytucji, nierówność wobec prawa w dostępie do wyborów). Oraz kolejny dowód, że trwa stan nadzwyczajny. Wybory będą nieważne" - napisał.

Więcej o:
Komentarze (403)
"Tarcza antykryzysowa" przyjęta razem z poprawką do Kodeksu wyborczego. Prawnik: Wybory będą nieważne
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 116 razy 110

  Politycy opozycji nie kryją oburzenia faktem...że są bezradni i mimo, że są prawnikami, na ich oczach państwo zostało przejęte przez jedną partię. Jak powiedział Prof. Norman Davies: Kaczyński działa jak bolszewik, a PiS to najbardziej mściwy gang w Europie...

 • fakiba

  Oceniono 81 razy 71

  Pis to banda która niszczy Polskę , jak długo jeszcze , czas najwyższy odesłać ja w niebyt .

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 56 razy 52

  Mogli jeszcze tam wcisnąć jeszcze całkowity zakaz aborcji i dogmat nieomylności prezesa.

 • marek_k62

  Oceniono 51 razy 47

  Będą nieważne, ale Przybłędska uzna, że ważne... A że to nie jej kompetencja? A czy to śFirerowi przeszkadza?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 49 razy 43

  Nie będą nieważne. Złudne nasze nadzieje. Bo zarówno Izba Sprwa Nadzwyczajnych jak i p.o. TK stwierdzą, że wszystko jest OK. No chyba, że nie wygra długopis - to wtedy będzie trzeba powtórzyć.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 46 razy 40

  Zmiana ordynacji wyborczej w trakcie kampanii ? Wszystkie cywilizowane kraje przecierają oczy ze zdumienia, a Orban i Erdogan mówią "Szacun."

 • sztucznypolak

  Oceniono 41 razy 35

  Niewazne kto glosuje.
  Wazne kto liczy glosy.
  P🖕S

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX