PiS pod osłoną nocy zmieniło Kodeks wyborczy. Głosowanie korespondencyjne dla osób w izolacji i 60+

PiS nocą zgłosiło do pakietu ustaw, tzw. tarczy antykryzysowej, poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Poprawka pozwoli na korespondencyjne głosowanie osobom objętym kwarantanną, będącym w izolacji lub izolacji domowej, a także wszystkim, którzy w dniu wyborów mają 60 lub więcej lat. Po godz. 4.20 nad ranem poprawka została przyjęta.

Piątkowe, zdalne posiedzenie Sejmu ws. tarczy antykryzysowej przeciągnęło się do późnych godzin nocnych. Głosowania nad poprawkami rozpoczęły się po godzinie 3 w nocy. 

PiS dodaje do tarczy antykryzysowej zmianę Kodeksu wyborczego

Nocą z 27 na 28 marca Prawo i Sprawiedliwość - w trakcie drugiego czytania - dołożyło do ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy.

Poprawki PiS wprowadzają następujące zmiany w Kodeksie wyborczym:

 • Korespondencyjne głosowanie dla wyborców, którzy podlegają w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych
 • Korespondencyjne głosowanie dla osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat

W ten sposób wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja będą mogły się odbyć bez wątpliwości, czy państwo zapewniło wszystkim uprawnionym możliwość oddania głosu.

Po godz. 4.25 nad ranem przegłosowano wspomnianą poprawkę (głosowano blokowo, miała numer 177). "Za" tą poprawką zagłosowało 222 posłów (w tym po jednym z KO i PSL-Kukiz'15), z kolei przeciw było 214, a wstrzymało się trzech. Wśród głosów "przeciw" siedem to głosy parlamentarzystów z klubu PiS.

Głosowanie poprawek, w tym zmian w Kodeksie wyborczym w ramach tzw. tarczy antykryzysowejGłosowanie poprawek, w tym zmian w Kodeksie wyborczym w ramach tzw. tarczy antykryzysowej sejm.gov.pl

Organizowanie wyborów w trakcie epidemii to przepis na tragedię. Kto tego nie rozumie, jest idiotą. Kto rozumie, a mimo to prze do takiego rozwiązania - będzie mieć krew na rękach

- tak komentował to Adrian Zandberg z Razem, jeszcze przed przyjęciem poprawek.

Jak przekazywał Gazeta.pl przewodniczący PO Borys Budka w trakcie wszystkich głosowań, posłowie i posłanki z jego klubu mieli problemy z logowaniem do systemu, stąd raz w głosowaniu nie wzięło udziału dwoje z nich, a raz aż 12. Przedstawiciele innych formacji na sali plenarnej także uskarżali się na takie problemy, zwracali się w tej sprawie do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek.

Zmiany niezgodne z Regulaminem Sejmu

Poprawka zmieniająca Kodeks wyborczy stanowi naruszenie Regulaminu Sejmu. Art. 89 mówi:

Pierwsze czytanie projektu kodeksu lub projektu przepisów wprowadzających kodeks może się odbyć nie wcześniej niż trzydziestego dnia od doręczenia posłom druku projektu.
Pierwsze czytanie projektu zmian kodeksu lub projektu zmian przepisów wprowadzających kodeks może się odbyć nie wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia posłom druku projektu.

W przeszłości Trybunał Konstytucyjny orzekł też, że nie można wprowadzać zmian w Kodeksie wyborczym na 6 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszych procedur wyborczych. Tymczasem do 10 maja zostało mniej niż półtora miesiąca, a są już zarejestrowani kandydaci na prezydenta.

 Z takimi ocenami nie zgadza się wiceminister infrastruktury i poseł PiS Marcin Horała, który pisał m.in.:

Linia orzecznicza TK jest jasna: zakaz zmian ordynacji pół roku przed wyborami dotyczy jej istotnych elementów, jak np. wielkość okręgów wyborczych, mechanizm podziału mandatów, wysokość progów wyborczych. Zmiany techniczne, organizacyjne, są dopuszczalne.

W jego ocenie więc przebudowa Kodeksu wyborczego w ten sposób jest "zmianą techniczną".

Inne poprawki PiS dodane nocą

Wśród poprawek zgłoszonych błyskawicznie przez PiS znalazła się też taka, która daje premierowi w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii prawo do odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego. "PiS majstruje przy wyborach, dekomunizuje RDS. Miała być ustawa antykryzysowa, jest typowy PiS" - napisała na Twitterze Marcelina Zawisza.

Więcej o:
Komentarze (1352)
Koronawirus i tarcza antykryzysowa. PiS pod osłoną nocy zmieniło Kodeks wyborczy. Głosowanie korespondencyjne dla osób w izolacji
Zaloguj się
 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 243 razy 229

  Teraz to dopiero zobaczycie cuda,
  Głosujecie Iksiński, a wychodzi Duda.

 • rozterka47

  Oceniono 198 razy 182

  PIS panicznie boi się utraty władzy.
  Co PIS ma za plecami i w jakim stanie jest naprawdę to państwo skoro gotowi są łamać raz po raz prawo i narażać społeczeństwo w czasie epidemii żeby utrzymać się u władzy ?

 • makskey1

  Oceniono 177 razy 165

  już widze te zastępy wolontariuszy " pomagające" 70 - letnim dziadkom i babciom dokonać "właściwego"wyboru drogą korespondencyjną. Nazywając pisowca bandytą obrażasz bandytów

 • arcanuss86

  Oceniono 174 razy 162

  Zmiana kodeksu wyborczego pod osłoną nocy, za pomocą tabletów. Pięknie...
  Z tego miejsca chciałbym pozdrowić wszystkich pożytecznych idiotów (w tym moją lewicę), którzy krzyczeli, że PO zbyt mocno skupia się na kwestiach formalnych i konstytucyjnych regułach politycznej gry.

 • sqlap72

  Oceniono 126 razy 116

  W ten sposób zredagowany zapis o wprowadzeniu korespondencyjnego głosowania oznacza przecież nie możliwość takiego głosowania, a obowiązek takiego głosowania. Nikt nie będzie w stanie kontrolować skuteczności takiego głosowania, bo nie będzie wiadomo, kto w istocie oddaje głos, więc pole do fałszerstwa wyborczego już sobie PiS zapewniło.

 • miromaz

  Oceniono 118 razy 108

  jakieś zdziwienie? czego po bolszewikach można się spodziewać? jak duda wygra to wprowadzą stan wyjątkowy i pozamykają wszystkich, którzy będą mówić prawdę o sytuacji w szpitalach z koronawirusem - opozycjonistów, lekarzy i pielęgniarki. kto im zabroni???
  jeden malutki człowieczek robi Was, Polacy w konia i się z Was śmieje!

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 107 razy 101

  Ja pie...... Przecież to nie tylko złamanie prawa, ale też wspaniała szansa na manipulowanie wynikami wyborów. I tak oto nas ku... ogrywają.

 • euphoria12

  Oceniono 101 razy 89

  jednak kaczyński to zbrodniarz a morawiecki to gangster i złodziej opowiedzialny za piramidę finansową Getback

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 89 razy 85

  A wynik wyborów ogłaszać będzie niejaka Przyłębska po spotkaniu towarzyskim z Kaczyńskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX