Akcja "Znicz". Policja już na drogach. Na ulicach więcej patroli. Na cmentarzach pilnujmy torebek

Policja rozpoczęła akcję "Znicz". W związku z dniem Wszystkich Świętych na drogach i w okolicach cmentarzy pojawi się więcej patroli. Policjanci będą badać m.in. trzeźwość kierowców czy stan techniczny pojazdów. Służby przypominają też o zasadach, których powinniśmy przestrzegać podczas wyjazdów na długi weekend.

Policja rozpoczęła drogowe kontrole w związku z rozpoczynającym się weekendem przed dniem Wszystkich Świętych. W akcji "Znicz" uczestniczy prawie 5 tysięcy policjantów.

Zobacz wideo Policjanci zatrzymali ją za nadmierną prędkość. Wyszło na jaw, że wiozła dwoje dzieci pokąsanych przez osy

Policja rozpoczęła akcję "Znicz". Więcej patroli na ulicach

- Priorytetem będzie zapewnienie bezpiecznego dojazdu na cmentarz - mówił Informacyjnej Agencji Radiowej Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Sprawdzana będzie trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów. Robert Opas wezwał do ostrożnej jazdy, mimo korzystnej pogody. - Piękna aura nie powinna państwa uśpić, bo nawet przy takiej pogodzie zdarza się bardzo wiele wypadków i ten błąd relaksacji i przede wszystkim pośpiechu kierujących kończy się często tragicznie w policyjnych statystykach - mówił funkcjonariusz Komendy Głównej Policji.

Policja apeluje też, by w miarę możliwości rozłożyć w czasie wyjazdy na cmentarze, by nie gromadziło się tam zbyt wiele osób naraz. Akcja "Znicz" zakończy się 2 listopada.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bezpieczny dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021. Zalecenia policji

Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Każdego roku Polacy tłumnie przyjeżdżają na cmentarze, by wspomnieć swoich bliskich i zapalić znicze na ich mogiłach. Niejednokrotnie przemierzają w tym celu wiele kilometrów, dlatego warto pamiętać, jak zadbać o bezpieczeństwo - na drodze i nie tylko. 

"Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy" - przypomina policja. Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji opublikowało szereg zasad bezpieczeństwa, do których powinniśmy się zastosować: 

  • Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
  • Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie
  • Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym, że nie będzie nas w domu.
  • Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa rozważmy zdeponowanie ich w banku.
  • Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów
  • Podczas płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
  • Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
  • Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna
  • W przypadku dzieci uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
  • Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. 
  • Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa i nie zachorować na COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.
Więcej o: