"Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś". Oto, kto w PE stanął w obronie PiS i Morawieckiego

Powszechna krytyka ...i nieliczne głosy poparcia. Europejscy politycy raczej surowo ocenili wystąpienie Matusza Morawieckiego w Strasburgu. Debata dotyczyła wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym w niektórych obszarach. Głosy wsparcia płynęły głównie ze strony skrajnych populistów i nacjonalistów m.in. z Ligi Północnej, Alternatywy dla Niemiec czy francuskiego Zjednoczenia Narodowego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

We wtorek rano w Strasburgu odbyła się debata z udziałem m.in. przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz premiera Mateusza Morawieckiego ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o wyższości prawa krajowego nad unijnym w niektórych obszarach. Dyskusja była bardzo burzliwa i padło w niej wiele mocnych słów. 

Mateusz MorawieckiEuroparlament debatuje na temat Polski. "Proszę zakończyć ten marsz w stronę upadku"

"To już banalne, ale popatrzcie, kto dziś staje w PE w obronie PiS: faszyści, nacjonaliści, szowiniści, putinowska agentura, zamordyści wszelkiej maści. Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś." - napisał na Twitterze Marek Migalski, były Poseł do Parlamentu Europejskiego

Uhrik: Przestańcie karać i łajać Polaków i Węgrów

Premiera Mateusza Morawieckiego poparli głównie przedstawiciele ugrupowań prawicowych lub populistycznych m.in. z włoskiej Ligi Północnej, Alternatywy dla Niemiec oraz Zjednoczenia Narodowego (daw. Front Narodowy) pod przewodnictwem Marine Le Pen. 

Nie pamiętam takich ożywionych debat. Według mnie to nadmierna wola ukarania Polski

 - powiedział Paolo Borchia, z Ligi Północnej. Z kolei zdaniem Gunnar Beck, z "Alternatywy dla Niemiec", Unia Europejska nie może być sędzią we własnej sprawie.  

Trybunały krajowe muszą zajmować się takimi kwestiami, bo tylko państwa członkowskie są suwerenne. Polskie orzeczenie jest tożsame z niemieckim

- powiedział. Jeszcze ostrzejsze stanowisko zajął Milan Uhrik, niezrzeszony eurodeputowany ze Słowacji. 

Proszę przestać wobec Polaków i Węgrów znajdować jakiekolwiek nowe przesłanki do tego, aby ich łajać i karać. [...] W imieniu konserwatywnych obywateli Słowacji mogą powiedzieć, że deklarujemy pełne wsparcie

- powiedział mówił w imieniu europosłów niezależnych w PE europoseł Milan Uhrik.

Francuski europoseł: KE i lewica w PE zwalczają niezależne państwa i konserwatywne rządy

W obronie Matusza Morawieckiego stanął także Nicolas Bay, sekretarz generalny Zjednoczenia Narodowego.

Komisja Europejska i lewica w Parlamencie Europejskim zwalczają niezależne państwa i konserwatywne rządy

- mówił podczas debaty. Jego zdaniem Komisja Europejska prowadzi działania przeciwko konserwatywnym rządom. 

Wyroki podobne do tego z Polski zapadły w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii, Rumunii, a nawet we Francji, gdzie stworzyliśmy koncepcję tożsamości konstytucyjnej. Komisja i lewica w Parlamencie Europejskim - Europejska Partia Ludowa jest jej częścią - cały czas prowadzi działania przeciwko niezależnym państwom i konserwatywnym rządom. Pokazuje to agresywność Manfreda Webera (szefa frakcji EPL w PE - red.) wobec Polski

- mówił Bay, zwracając się do izby.

Mateusz MorawieckiMorawiecki o TK: "Podobne orzeczenia w krajach UE". Czy na pewno?

Zdaniem Francuza "są to prześladowania tych rządów konserwatywnych, które zostały wybrane przez demokratyczną większość". 

Populiści w Europie

W ostatnich latach nacjonalizm i populizm zaczęły być widoczne na świecie głównie za sprawą kryzysów gospodarczych i rosnącej migracji. Przedstawiciele tego typu ruchów stanowią poważną siłę m.in. we Włoszech, Niemczech czy Francji. 

We Francji dużą popularnością cieszy się Zjednoczenie Narodowe (daw. Front Narodowy). Jego przewodnicząca Marine Le Pen jest zwolenniczką izolacjonizmu Francji na arenie międzynarodowej. Sprzeciwiła się misjom wojsk francuskich na Bliskim Wschodzie. Po aneksji Krymu przez Rosję odwiedziła Moskwę i poparła forsowany przez Rosję postulat federalizacji Ukrainy. Ugrupowanie cieszy się dużym poparciem.  Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło 24 proc. głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Założona w 2013 r. Alternatywa dla Niemiec wyrosła na sprzeciwie wobec wspólnej waluty, dodatkowo świetnie wyczuła i skanalizowała lęki współobywateli dotyczące nielegalnej migracji i "zagrożenia islamem, bo ten nie należy do kultury Niemiec". Zdaniem przedstawicieli partii uchodźcy wojenni, azylanci, migranci i muzułmanie są największym zagrożeniem dla pokoju wewnętrznego w kraju. Obarcza się ich odpowiedzialnością za praktycznie wszystkie problemy społeczne: od antysemityzmu po niski poziom edukacji. W ostatnich wyborach do Bundestagu otrzymali 10,3 proc. poparcia. 

Również we Włoszech różne siły polityczne przyjmują postawy coraz bardziej populistyczne. Jedną z nich jest Liga Północna. W wyborach w 2018 r. partia osiągnęła najlepszy wynik w historii – 17,37 proc. i wraz z Ruchem Pięciu Gwiazd współrządziła krajem. Liga Północna, która zaistniała na włoskiej scenie politycznej na początku lat 90., wystartowała pod hasłami secesji bogatej włoskiej Północy, która nie musi utrzymywać "skorumpowanego" Rzymu i "bandyckiego" Południa. Liderzy partii wielokrotnie podważali też instytucje europejskie i traktaty.  

Więcej o: