Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Emmanuelem Macronem. "Przed nami kluczowe decyzje"

- Wierzę w przyjaźń narodów polskiego i francuskiego i w to, że będziemy w stanie zbudować dobrą płaszczyznę do szybkiego odbicia gospodarczego - powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Paryżu. Z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem rozmawiał między innymi o współpracy Unii Europejskiej w kwestii szczepionek.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w paryskim Pałacu Elizejskim z Emmanuelem Macronem, prezydentem Francji. Tematem wizyty była między innymi współpraca gospodarcza oraz walka z koronawirusem i skutkami pandemii.

Zobacz wideo "Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową"

Mateusz Morawiecki we Francji. "Weryfikujemy zdolność do odpowiedzi na kryzys"

Zdaniem premiera Morawieckiego czas epidemii weryfikuje podejście do tego, jak państwa potrafią ze sobą współpracować. Stwierdził, że dziś weryfikujemy zdolność do odpowiedzi na największy kryzys od dziesięcioleci - informuje tvp.info.

Nauka w klasach 1-3 wyłącznie zdalnie. Nauka w klasach 1-3 wyłącznie zdalnie. "Dynamika zakażeń zdecydowanie przyśpiesza"

Dzisiaj tempo szczepienia, współpraca z KE i przynaglanie producentów, żeby jak najszybciej dostarczali do Polski, Francji i całej UE szczepionki to zadanie fundamentalne. Ważne jest to, żeby w sposób solidarny cała Europa działała na tym polu

- wypowiedź premiera opublikowano na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

Programy szczepionkowe priorytetem. Morawiecki: Przed nami kluczowe decyzje 

Emmanuel Macron mówił, że należy wzmocnić Europę, zwiększając produkcję szczepionek przeciwko COVID-19. Prezydent Francji chce, aby szczepionki były produkowane na terenie Unii Europejskiej.

Przed nami kluczowe decyzje

- mówił premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem programy szczepionkowe, współpraca w tym zakresie z KE i ponaglanie dostaw preparatów to priorytetowe zadanie.

Zdajemy sobie sprawę z pewnych obiektywnych trudności, ale jednocześnie podkreślamy, jak ważne jest to, by w sposób solidarny cała Europa rzeczywiście działała na tym polu

- oświadczył.

Morawiecki: Wierzę bardzo mocno w Unię Europejską

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska nadrabia inwestycje infrastrukturalne, budując centralny port komunikacyjny z nowym układem inwestycji kolejowych. Jak powiedział, Francja ma na tym polu doświadczenie, z którego Polska może czerpać. Jego zdaniem polem do współpracy może być również sieć 5G i infrastruktura cyfrowa.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiLockdown w całym kraju. Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Zdaniem premiera francuskie firmy to bardzo solidni inwestorzy w Polsce, a coraz więcej polskich firm inwestuje we Francji.

Wierzę bardzo mocno w Unię Europejską, wierzę we współpracę transatlantycką, wierzę w przyjaźń narodów polskiego i francuskiego i w to, że będziemy w stanie zbudować dobrą płaszczyznę do szybkiego odbicia gospodarczego dla dobra wspaniałego narodu francuskiego i wspaniałego narodu polskiego

- powiedział.

Emmanuel Macron do tej pory kilkakrotnie ostro krytykował polski rząd, w tym za kwestionowanie praworządności. W zeszłym tygodniu natomiast w Polsce gościł sekretarz stanu ds. Europejskich Clément Beaune, który uznał za „niepokojącą” sytuację w zakresie praw osób LGBT- pisze euractiv.fr.

Więcej o: