Komunikacyjny chaos wok godziny policyjnej. Czonek rzdu: Nie bdzie masowego wystawiania mandatw

Rzd nagle zmieni narracj co do tzw. godziny policyjnej w sylwestra. W niedziel Mateusz Morawiecki powiedzia, e wprowadzone obostrzenia to nie twardy zakaz przemieszczania si, ale jedynie apelem rzdu do spoeczestwa. Politycy PiS doszli do wniosku, e nie moe doj do ostrych interwencji policji, bo byaby to dla wadzy wizerunkowa katastrofa, podaje wp.pl.

Zakaz przemieszczania się w sylwestra budzi wątpliwości prawne, jednak niezależnie od nich warto zachować rozsądek i pamiętać o zagrożeniu epidemicznym.

Wirtualna Polska donosi, że w noc sylwestrową nie będzie masowego wystawiania mandatów w związku z zakazem przemieszczania się w godzinach od 19:00 do 6:00.

Zobacz wideo Sylwester jednak bez godziny policyjnej. Morawiecki "apeluje" o nieprzemieszczanie się
Nie będzie masowego wystawiania mandatów, będzie uprzejme zwracanie uwagi, że należy wrócić na swoją, zamkniętą imprezę, a nie gromadzić się na ulicy

- powiedział WP jeden z członków rządu.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam NiedzielskiGodzina policyjna czy prośba? Tak politycy PiS zmieniają narrację ws. sylwestra

Morawiecki: My godziny policyjnej nie wdrażamy

Minister zdrowia 17 grudnia mówił o wprowadzeniu godziny policyjnej podczas nocy sylwestrowej. Adam Niedzielski wspominał o zakazie i ograniczeniu przemieszczania się. Z kolei, Mateusz Morawiecki w niedzielę zmienił ostre słowa ministra na łagodniejszy apel do społeczeństwa.

- Apelujemy o to, by sylwestra spędzić w gronie kameralnym. Tylko grupy zawodowe, które muszą korzystać z baz hotelowych, będą do tego uprawnione - w tym przypadku trwają jeszcze konsultacje. Prosimy i apelujemy o pozostanie w domach. My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to - za zgodą prezydenta - należałoby wdrożyć stan wyjątkowy- dodał premier.

Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków. Wiem, że nie tego oczekiwaliśmy po sylwestrze, ale w tym roku tak właśnie powinno to wyglądać

- mówił Mateusz Morawiecki.

Jak mówią politycy PiS, trudno sobie wyobrazić, żeby społeczeństwo zaakceptowało godzinę policyjną w sylwestra. I gdyby nie ta zmiana narracji premiera "skończyłoby się wizerunkową wtopą". "Nie możemy zmusić do twardych działań policji bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Ludzie by tego nie zaakceptowali. I tak trudno znoszą obostrzenia" - powiedział wp.pl anonimowo polityk partii rządzącej. Także anonimowo fakt ten potwierdza urzędnik z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz policja, która zachowywać ma się "względnie łagodnie". 

Sylwester 2020. Jakie obostrzenia będą obwiązywać?Sylwester 2020. Ile osób będzie mogło uczestniczyć w zabawie noworocznej?

Niekonstytucyjna godzina policyjna

Konstytucjonaliści zauważają, że wprowadzenie godziny policyjnej poprzez wprowadzenie rozporządzenia jest niezgodne między innymi z konstytucyjną wolnością zgromadzeń. Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, prof. Marek Chmaj w swoim wpisie na Facebooku podkreśla, że "wprowadzone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. ograniczenia swobody przemieszczania się i wolności zgromadzeń są niezgodne z Konstytucją RP".

Ograniczenia te stoją w sprzeczności przede wszystkim z zasadą wprowadzania ograniczeń praw i wolności w drodze ustawy zwykłej (art. 31 ust. 3 Konstytucji) oraz w warunkach wprowadzenia stosownego stanu nadzwyczajnego (art. 232 ust. 1 i 3 Konstytucji)

- pisze prof. Chmaj w swojej opinii.