Boże Ciało 2018. Kiedy wypada? Przed nami kolejna szansa na długi weekend

Boże Ciało w 2018 roku obchodzone jest przez wiernych 31 maja. Dla wszystkich przy okazji Bożego Ciała jest szansa na długi weekend. Trzeba będzie wziąć tylko 1 dzień wolnego.

Boże Ciało to jedno z głównych świąt Kościoła Katolickiego. Pełna nazwa święta to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Chociaż wiara w to krew i wino przemieniają się w Ciało oraz Krew Jezusa Chrystusa towarzyszyła wiernym od samego początku chrześcijaństwa, minęły stulecia zanim zaczęli oni obchodzić Boże Ciało.

Boże Ciało - tradycja święta

Tradycja dojrzewała na Zachodzie już od przełomu XI i XII wieku. Jedną z głównych przyczyn ustanowienia tego święta było objawienie Julianny z Cornillon. To właśnie pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił w 1246 roku święto Bożego Ciała. Julianna nie uniknęła też oskarżeń o herezję, ale ostatecznie święto się przyjęło. 
 
Procesje eucharystyczne, które odbywają się w dniu Bożego Ciała, zostały wprowadzone dużo później niż samo Boże Ciało. Jednym z pierwszych śladów ich pojawienia się jest informacja o uroczystej procesji w Kolonii, która odbywała się w latach 1265-75. Podczas tej procesji, ludzie nieśli krzyż wraz z Najświętszym Sakramentem. W taki sposób nawiązano do odległego w przeszłości zwyczaju zbierania Eucharystii dla obrony przed niebezpieczeństwem.
 
W obecnych czasach Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało, jest przeżywana w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. To święto ruchome.

Jak Boże Ciało jest obchodzone współcześnie? Mieszkańcy każdej parafii, przygotowują ołtarze na uroczystą procesję. W czasie procesji, ministranci dzwonią dzwoneczkami, a dziewczynki sypią kwiatki. Wszyscy zgromadzeni wierni, modlą się oraz śpiewają. Ksiądz wraz z wiernymi zatrzymuje się przy stacjach i odprawia krótką modlitwę, po czym wszyscy ruszają dalej.

Uroczytości Bożego Ciała procesjaUroczytości Bożego Ciała procesja Fot. Władysław Czulak/Agencja Gazeta

Boże Ciało 2018 – kolejna okazja na długi weekend

W przerwie Bożego ciała możemy mieć dłuższe wolne. 31 maja jest ustawowo dniem wolnym. Jeśli chcemy zrobić sobie długi weekend to 1 czerwca (Dzień Dziecka) musimy wziąć urlop. Wtedy aż 4 dni - do niedzieli 3 czerwca włącznie - możemy odpoczywać. 

Boże CiałoBoże Ciało Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (60)
Boże ciało 2018. Kiedy wypada? Szansa na długi weekend
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 16 razy 8

  W tym roku Boże Ciało zaczniemy od apelu smoleńskiego. To będzie piękna przygoda.

 • krzych.korab

  Oceniono 17 razy 7

  To świeto nie ma nic wspólnego z nauką Jezusa Chrystusa. Jest niezgodne z wola Boską:
  "Gdy się modlicie, nie badźcie jako obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam ; otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie." Ewangelia według św. Mateusza "Modlitwa"
  ORAZ;
  "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie". Ewangelia według św Mateusza (Czystość zamiarów)

 • loneman

  Oceniono 8 razy 6

  Serwis takimi informacjami dogadza moherowym i innym co walcza przy pomocy wiary ale ich nie mozna zadowolic a rozsadnych przyprawia o smiech lub poczucie niesmaku gdy wyjasnie sie istote i historie tych zmyslonych lub ukradzionych poganom obrzedow...

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 5

  Święto Motyla, mam nadzieję że znów się przebierze i pobiega między wierną ciemnotą

 • wicipinski

  Oceniono 7 razy 5

  Czy to jest to święto, kiedy faceci w kieckach obnoszą po ulicach szczątki zmarłego 2000 lat temu, żyda, zaklęte w ciastku? I w związku z dostępem do tak dziwnego artefaktu uzurpują sobie prawo do pouczania wszystkich na około i czerpania z tego procederu ogromnych zysków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX