CBA - choroby dybią na agentów

Pylica, choroby tropikalne, a także zarezerwowane dla pilotów odrzutowców i nurków głębinowych - to według proponowanych przepisów przypadłości zawodowe funkcjonariuszy CBA

Zawód agenta CBA jest jednym z najniebezpieczniejszych dla zdrowia. Tak przynajmniej wynika z wykazu chorób zawodowych, na które są narażeni agenci w swojej pracy. Powstał pod koniec rządów Jarosława Kaczyńskiego. Nowy premier Donald Tusk zwleka jednak z jego podpisaniem. Powód? Choć pozytywnie wypowiada się o nim szef CBA Mariusz Kamiński, to zdaniem polityków PO na liście znajdują się choroby, które mają mały związek z wykonywaniem zawodu agenta.

Jakie konkretnie? Okazuje się, że pracując w CBA, można nabawić się oprócz reumatyzmu i gruźlicy np. pylicy płucnej, choroby, na którą najczęściej zapadają górnicy. Agenci mogą zachorować także na tzw. zespół wibracyjny. To wtedy, gdy będą pracować przy młotach pneumatycznych. Wykaz zawiera także choroby krtani, tropikalne, a także takie, które wiążą się ze służbą w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia oraz przeciążeń grawitacyjnych. Te ostatnie to na wypadek, gdyby pracowali na pokładzie okrętu podwodnego lub odrzutowca. Agenci na rentę chorobową mogą przejść także, gdyby nabawili się wrzodów żołądka lub nerwicy.

- Nie są to dolegliwości adekwatne do tego, co tak naprawdę robi Biuro - zauważa Julia Pitera, która ostatnio przygotowywała raport na temat działalności CBA. - Niektóre choroby będą musiały z listy zniknąć. Nie wiem jeszcze konkretnie które - dodaje. Absurdy projektu dostrzegła opozycja.

- To jakiś idiotyzm. Wykaz nie spełnia swojej roli, bo nie zawiera chorób, które rzeczywiście grożą agentom. Ja bym go ograniczył tylko do chorób wywołanych przez stres - komentuje poseł Sławomir Kopyciński z LiD, który w interpelacji do premiera apeluje o niepodpisywanie rozporządzenia. Także posłowie PiS zdają sobie sprawę, że proponowany wykaz chorób wzięty jest z kosmosu. Dlatego choć projekt powstał, gdy byli u władzy, dziś nikt do tego rozporządzania się nie przyznaje.

Najbardziej jednak tracą sami funkcjonariusze CBA, którzy skarżą się, że od początku istnienia instytucji nie mają w tej sprawie uregulowań prawnych.

Więcej newsów, więcej źródeł. Zobacz Zoom24.pl