"Brytyjski program obrony przeciw zagrożeniu nuklearnemu to katastrofa, zagrożenie". Marynarz opublikował raport i zniknął

Brytyjski marynarz, William McNeilly opublikował w sieci obszerny raport na temat błędów w systemach bezpieczeństwa na brytyjskich okrętach atomowych. Program obrony przeciwko zagrożeniu nuklearnemu nazywa ?katastrofą? i wielkim zagrożeniem. Mężczyzna po opublikowaniu raportu zniknął.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Oskarżenia McNeilly'ego zostały przez ministra obrony Wielkiej Brytanii nazwane "subiektywnymi i bezpodstawnymi". Jak podają źródła rządowe, władze są zaniepokojone nieroztropnością marynarza, który zebrane przez siebie materiały opublikował w internecie, dzięki czemu wojskowy program "Trident" mógł zostać narażony na atak terrorystyczny.

18 stron raportu

W swoim raporcie McNeilly twierdzi, że był świadkiem wielu nieodpowiednich sytuacji dotyczących zarówno procedur, jak i testów sprzętu. Dotyczyło to zarówno problemów z instalacjami sanitarnymi, jak i obecności ognia w przedziałach rakietowych i kompletnego braku zachowania procedur bezpieczeństwa.

"The Independent" relacjonuje raport marynarza. Pisze m.in. o trzykrotnej, nieudanej próbie testu rakiet, zatuszowanej kolizji z francuskim okrętem podwodnym, ignorowanych alarmach bezpieczeństwa, nagrywaniu tajnych informacji czy przypadkowym zalaniu przedziału torpedowego. McNeilly był zaskoczony niefrasobliwością w stosunku do sprawdzania osób, które miały wstęp do bazy, a także brakiem kontroli bagażu.

Marynarz pisze o programie "Trident" jako o "największym zagrożeniu, w obliczu którego staje Wielka Brytania". Zastrzega równocześnie, że ujawnia tylko niektóre informacje, aby zapobiec dalszej kompromitacji brytyjskiego bezpieczeństwa. Podkreślił, że starał się wielokrotnie przekazać swój raport stosownym władzom, ale nie chciano go słuchać.

25-letni William McNeilly był inżynierem pokładowym na jednym z brytyjskich okrętów podwodnych. Publikując 18-stronicowy raport, napisał, że "poświęca swoją wolność i dobrze płatną posadę". Przyznał też, że po upublicznieniu materiału zamierza zniknąć.

Oficjalna odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przyznało w rozmowie z mediami, że McNeilly służył w marynarce wojennej. Jak dodał rzecznik resortu, marynarka jest zaniepokojona i poszukuje marynarza ze względu na jego bezpieczeństwo.

W oficjalnym oświadczeniu poinformowało, że bada zarówno kwestionowane w raporcie McNeilly'ego problemy, jak i nieautoryzowany wyciek informacji wojskowych. Jednocześnie podkreślono, że królewska marynarka wojenna dba o bezpieczeństwo i nie ma mowy o zagrożeniu okrętów i ich załóg.

Resort podkreślił, że raport zawiera mnóstwo nieścisłości i subiektywnych opinii, wyrażonych przez bardzo młodego marynarza. Jednocześnie zaakcentowano, że Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii nie zgadza z opiniami. Ministerstwo przyznaje, że ujawnione informacje nie stwarzają zagrożenia bezpieczeństwa, ale są podstawą do dalszego badania przedstawionych zagadnień.

Trident to program rozwoju i operacji zasobami nuklearnymi Wielkiej Brytanii. Na wyposażeniu jednostek biorących udział w programie są cztery okręty podwodne klasy Vanguard. Trident ma zapewnić Wielkiej Brytanii "maksymalne bezpieczeństwo przy użyciu minimalnych środków".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: