Marcinkiewicz: Macierewicz doprowadzi do rozłamu. Kaczyński zaczyna się bać

- Wyraźnie widać, że Antoni Macierewicz buduje swoją wielkość, niezależność, swoje miejsce w polityce. Stał się jedynym, poza prezesem, politykiem podmiotowym w PiS - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz na antenie Radia RMF FM. - Myślę, że Kaczyński zaczyna się bać. I słusznie - dodał były premier.

- Antoni Macierewicz jest niezależny od Kaczyńskiego - powiedział w "Przesłuchaniu" RMF FM Kazimierz Marcinkiewicz. - A Kaczyński nie lubi takich sytuacji - dodał. Zdaniem byłego premiera, prezes PiS boi się coraz większej siły, jaką Macierewicz zyskuje w partii. - I słusznie, bo on już raz pokazał, że potrafi wykończyć swojego lidera - dodał Marcinkiewicz.

Były premier odniósł się także do problemów Platformy Obywatelskiej. - Wczorajsze głosowanie [o cofnięciu reformy sądownictwa Gowina - red.] było papierkiem lakmusowym - powiedział. - Rządowo reforma została zaprzepaszczona głosami jednego z koalicjantów. To musi boleć - dodał.

"Wybory samorządowe będą dla PO absolutną porażką. To zachwieje Tuskiem"

Marcinkiewicz zaznaczył jednak, że ostatnie głosowanie nie było "zachwianiem tak dużym, by obalić koalicję". Jego zdaniem takim wydarzeniem może być debata o kolejnych ustawach o związkach partnerskich. Podkreślił również, że jego zdaniem PO bardziej zagrażają wewnętrzne tarcia niż konflikt z PSL. - To przykre, że przez te 5 lat obie ustawy, i o in vitro, i o związkach partnerskich, leżą. To problem, bo ci ludzie mogą i powinni się dogadać. Jest możliwość znalezienia kompromisu, ale oni pewnie za mało rozmawiają - stwierdził były premier.

Kazimierz Marcinkiewicz jest zdania, że PO ma małe szanse na wygranie kolejnych wyborów. - Jeśli będzie postępowała tak, jak postępuje, to będzie bardzo trudno. Europejskie wybory może wygrać, ale samorządowe będą absolutną porażką. Dopiero ona zachwieje Donaldem Tuskiem - stwierdził były premier. - Szef Platformy traci instynkt samozachowawczy, to wyraźnie widać - dodał.

Więcej o: