Komitet zdecydował się zrealizować jeden ze zgłoszonych na konkurs projektów autorstwa Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego. To sylwetka prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cokole. "Zgodnie z sugestiami Sądu Konkursowego uległ pokonkursowym modyfikacjom. KSBP sformułował jednocześnie propozycje niewielkich korekt do projektu, które zostaną uwzględnione na etapie realizacji" - poinformował komitet.
Swój pomnik będą miały również ofiary katastrofy smoleńskiej. Jego autorem jest Jerzy Kalina.
"Ten rzeźbiarz i performer zaproponował stworzenie placu z ustawionym na środku monumentem w kształcie schodów do samolotu" - tak ów projekt opisywała 'Gazeta Wyborcza'.
Pierwotnie pomnik ofiar katastrofy miał stanąć na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu i ul. Karowej. Ostateczna lokalizacja nie jest jeszcze znana.
Podobnie nie jest pewne, czy pomnik Lecha Kaczyńskiego znajdzie się przy Krakowskim Przedmieściu. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", władze miasta chciałyby umieścić pomniki w pobliżu ulic Trębackiej, Moliera i Focha, czyli na tyłach Krakowskiego Przedmieścia. Na to nie zgadza się jednak komitet społeczny budowy pomników.
Według pierwotnie wyłonionego projektu Lech Kaczyński miał "wychodzić" z pionowo postawionych płyt. Z tego pomysłu zrezygnowano, pozostawiając samą sylwetkę na cokole.
Konkurs na projekty komitet ogłosił w ubiegłym roku. Zgłoszono 47 koncepcji pomnika Lecha Kaczyńskiego i 93 koncepcji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
Na zdjęciu: jeden ze zgłoszonych projektów.
Do społecznego komitetu budowy pomników należą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Jarosław Gowin, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, były szef MON Antoni Macierewicz.
Na zdjęciu: jeden ze zgłoszonych projektów.
Komitet zbiera pieniądze na budowę monumentów. Cegiełki opiewają na kwoty od 10 do 10 tys. zł.
Na zdjęciu: jeden ze zgłoszonych projektów.
Komitet Społeczny Budowy Pomników Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku powstał w 2016 r.
"Jego celem jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej obywatelskiej i kulturowej" - czytamy na stronie internetowej komitetu.
Na zdjęciu: jeden ze zgłoszonych projektów.
Budowa pomników ma rozpocząć się najpóźniej 10 kwietnia 2018 r. - w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jak mówił w Radiu Zet przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, niewykluczone, że pomniki staną w okolicach placu Piłsudskiego.
Na zdjęciu: jeden ze zgłoszonych projektów.