Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest synem kompozytora, pianisty i krytyka muzycznego Andrzeja Trzaskowskiego oraz prawnukiem Bronisława Trzaskowskiego – językoznawcy, który zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Polsce. Jego przyrodni brat Piotr Ferster to również artysta, związany z Piwnicą Pod Baranami. Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą ma dwoje dzieci – Aleksandrę i Stanisława.

Rafał Trzaskowski jest absolwentem Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie. Ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1996 roku został stypendystą Oxford University, a w 2002 – paryskiego Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk o polityce na Uniwersytecie Warszawskim.

Działalność polityczna

Z polityką związał się w 2004 roku. Wtedy to został doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Funkcję tę pełnił przez 5 lat. W 2009 roku kandydował z listy PO w okręgu warszawskim do Parlamentu Europejskiego. Udało mu się wówczas otrzymać mandat, zdobywając 25 178 głosów. Rafał Trzaskowski podczas tej kadencji Parlamentu Europejskiego został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej.
W kampanii samorządowej w 2010 roku był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz. 27 listopada 2013 roku został ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. Urząd ten sprawował do 22 września 2014 roku. Dwa dni po tym został powołany na wiceministra spraw zagranicznych w randze sekretarza stanu ds. europejskich.

Rafał Trzaskowski w 2015 roku wystartował w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca na liście PO w okręgu krakowskim. Uzyskał wówczas mandat poselski, zdobywając 47 080 głosów. Rok później Rafał Trzaskowski został członkiem zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. W listopadzie 2016 roku powołano go na ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez PO. W marcu 2017 roku został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Jest Kawalerem Legii Honorowej – najwyższego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie. Tytuł ten przyznany mu został w 2017 roku.

Kandydat PO na prezydenta Warszawy - wybory samorządowe 2018

W listopadzie 2017 roku Platforma Obywatelska ogłosiła, że kandydatem partii na stanowisko prezydenta Warszawy będzie właśnie Rafał Trzaskowski, który ma zastąpić Hannę Gronkiewicz-Waltz po trzech kadencjach sprawowania urzędu. Trzaskowski zapowiedział, że podczas swojej prezydentury będzie walczył o równe płace w urzędach i spółkach miejskich, rozbudowę publicznych żłobków, edukację seksualną w szkołach oraz o nowe programy zdrowotne. Istotną kwestią jest dla niego także temat przemocy wobec kobiet. Jego najważniejszym konkurentem w wyborach samorządowych 2018 jest Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Wybory samorządowe 2018 Warszawa

Rafał Trzaskowski

Więcej o:

Rafał Trzaskowski